Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

5. 2. 2015

Plánujete dovolenou v Chorvatsku se psem, poradíme vám.

Chorvatsko je velmi oblíbenou dovolenkovou zemí pro spoustu českých turistů. Každoročně se jadranské pobřeží zaplní v letní sezónu našinci. Na plážích a v ulicích pravidelně slyšíte češtinu

Chorvatsko je velmi oblíbenou dovolenkovou zemí pro spoustu českých turistů. Každoročně se jadranské pobřeží zaplní v letní sezónu našinci. Na plážích a v ulicích pravidelně slyšíte češtinu skoro stejně jako doma. Češi se také řadí mezi velké milovníky psů. Někteří z nich si nedovolí odjet na dovolenou do zahraničí kvůli svému čtyřnohému kamarádovi, protože jim ho nemá, kdo pohlídat. Rádi by s ním však strávili i svoji dovolenou

Možná vás někdo odrazoval od cestování se psem, že je to složité papírování a běhání po veterinářích a úřadech. Ale přitom je to celkem snadné, stačí totiž splnit (některé) požadavky Evropské unie platné pro cestování se zvířaty. Tato pravidla platí v EU již od roku 2004 a v roce 2010 je přijalo i Chorvatsko. Prakticky to znamená, že váš pes nepotřenujete mít veterinární prohlídku ani potvrzení veterinární správy. Povinné je pouze čipování nebo čitelné a oficiální tetování. Psi, kteří jsou starší více než tři měsíce musí mít Europas a v něm evidované očkování proti vzteklině.

Pokud se vydáte se psem na dovolenou vlastním autem, je dobré držovat některá doporučení. Především ho musíte připoutat nebo ho vést v kleci či za mříží. Proto nedoporučujeme s sebou na cestu brát mladého, ještě nevychovaného psa. Zásadní pro vaši bezpečnost je skutečnost, že pes nesmí v žádném případě rozptylovat a ohrožovat řidiče.

Cesta do Chorvatska je dlouhá nejen pro lidi, ale i pro psy. Proto dělejte během jízdy pravidelné přestávky, kdy se psi vyvenčí, proběhnou a napijí. Vodu si vemte svoji s sebou, protože na některých odpočívadlech ji nenajdete. Nikdy nenechte svého psa v uzavřeném autě nebo na přímém slunci. Mohl se přehřát a třeba i zkolabovat.

Až dorazíte do vašeho vysněného letoviska, stále musíte dávat pozor na vašeho čtyřnohého miláčka. Především na pláži a při koupání v moři, dbejte na jeho bezpečnost, ale i všech ostatních lidí. Velkým nebezpečím pro psy u Jadranu jsou mořští ježci, kteří ho dokážou zranit a velmi obtížně se to řeší. Zase opačný příklad je pití slané mořské vody, které může být psům prospěšné pro projímavé a čistící účinky.

Pokud se tedy rozhodnete jet na dovolenou do Chorvatska se psem, mějte na mysli hlavní zásadu, aby váš miláček během cesty a při vlastním pobytu nikoho neobtěžoval. Jedině tak si užijete klidnou a spokojenou dovolenou.


Podobné články: