Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

9. 2. 2015

Chtěli byste na jachtu do Chorvatska? Máte kapitánské zkoušky?

Toužíte zkusit jinou dovolenou v Chorvatsku než je pouze pobyt na jednom místě? Ideálním druhem pro vás může být plavení se na jachtě z místa na místo. 

Toužíte zkusit jinou dovolenou v Chorvatsku než je pouze pobyt na jednom místě? Ideálním druhem pro vás může být plavení se na jachtě z místa na místo. Chorvatsko je na tento typ dovolené ideálním adeptem, protože má krásné Jaderské moře s členitým pobřežím a více než tisíci ostrovy. I vy si můžete v Chorvatsku udělat kapitánský kurz a po složení zkoušky získat kapitánský průkaz.

Kapitánský průkaz potřebujete na všechny lodě s vlastním strojním pohonem. V Chorvatsku potřebujete kapitánský průkaz pro všechna plavidla s jakýmkoliv motorem. Chorvati akceptují český průkaz VMP rozšířený o MPZ, příbřežní plavba do 0,75 nM (1,5 km) od pobřeží. Pokud byste ale chtěli plout dál než 1,5 km od pobřeží, tak raději absolvujte chorvatské kapitánské zkoušky.

Základním průkazem opravňujícím řídit malá plavidla je kapitánská licence. K řízení lodě s vlastním pohonem nad 4 kW nebo s celkovou plochou plachet nad 12 m2 či lodě o celkové hmotnosti nad 1 000 kg musíte vlastnit kapitánský průkaz.

Některé české společnosti nabízí našincům kurzy, kde mohou absolvovat kapitánské zkoušky v Chorvatsku. Vybrat si na internetu můžete například z jarních, letních a podzimních termínů a pak už stačí jen podat přihlášku. Kapitánské kurzy probíhají v Chorvatsku pod vedením zkušeného certifikovaného kapitána obvykle na běžných jachtách. Také teoretická výuka probíhá na lodi. Obsahem kapitánského kurzu je výuka všech činností, které souvisejí s řízením jachty. To znamená od navigace, přes námořní právo, manévrování s motorem i pod plachtami, v přístavu, obsluhu radiostanice až po administrativní úkony v přístavech.

Po ukončení kurzu složíte zkoušku a obdržíte chorvatský kapitánský průkaz. Úspěšným absolvováním kurzu splníte i podmínku o praktické zkoušce, která je vyžadována u nás pro vystavení průkazu MDČR.

Za kurz musíte pochopitelně zaplatit. Nejjednodušší zkoušky se vyžadují u kategorie B, která opravňuje k řízení rekreačních plavidel. Cena tohoto kurzu je 800 Kn tedy kolem 3 000 Kč a zahrnuje pronájem i pojištění lodi, složení kauce, teoretická i praktická výuka a studijní skripta. Také se musíte připravit, že peníze navíc zaplatíte za spotřebované pohonné hmoty při plavbě, lůžkoviny a úklid lodi.

Když absolvujete kapitánský průkaz v Chorvatsku, tak vás bude opravňovat k řízení lodi pouze v chorvatských výsostných vodách. Ale mnohdy vám na tento průkaz půjčí loď i v jiných zemích světa, protože výdělek předčí předpisy.

 


Podobné články: