Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

19. 2. 2015

Změna cen dálničních známek ve Slovinsku pro rok 2015

Pokud se rozhodnete jet na dovolenou do Chorvatska máte možnost jet buď přes Maďarsko nebo přes Slovinsko.

Pokud se rozhodnete jet na dovolenou do Chorvatska máte možnost jet buď přes Maďarsko (výhodné pro Moravu) nebo přes Slovinsko (výhodné pro Čechy nebo ty, co míří na Istrii). Nejrychlejší způsob, jak se do Chorvatska dostanete je určitě využití dálničních sítí. Ve Slovinsku potřebujete na dálnicích, rychlostních silnicích a dálničních obchvatech dálniční známku (vinjeta), kterou prokazujete úhradu dálničního poplatku. Je nutná pro osobní auta a motocykly. Nalepuje se na přední sklo vozidla.

V roce 2014 byla zavedena nová kategorie 2B pro velkoprostorová auta a dodávky do 3,5 tuny, jejichž výška nad přední nápravou přesahuje 1,3 metru. Dálniční známka pro tento typ automobilů pro letošní rok 2015 zlevnil. Za týdenní známku letos zaplatíte 30 Eur (v roce 2014 to bylo 40 Eur), za měsíční 60 Eur (vloni 80 Eur) a za roční 220 Eur. Pro další typy motorových vozidel zůstává cena dálničních známek stejná jako v loňském roce. Pro nákladní automobily a autobusy s hmotnosti vyšší než 3,5 tuny zůstává zachován způsob přímé úhrady mýtného na dálničních mýtnicích (úhrada za konkrétní projeté úseky).

Cena dálničních známek v roce 2015 ve Slovinsku

Kategorie vozidla 12A2B
Týdenní 7,5 Eur 15 Eur 30 Eur
Měsíční     - 30 Eur 60 Eur
Půlroční 30 Eur     -     -
Roční 55 Eur 110 Eur 220 Eur

Jak se počítá platnost dálničních známek

Týdenní dálniční známka platí sedm kalendářních dní od data vyznačeného na známce. Platnost tedy začíná dnem vyznačeným na známce a končí uplynutím sedmého kalendářního dne.

Měsíční dálniční známka platí ode dne nákupu po bezprostředně následující měsíc. Konec platnosti připadá na den, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na známce. Není-li takový den v příslušném kalendářním měsíci, připadá konec platnosti na jeho poslední den.

Půlroční dálniční známka platí šest měsíců ode dne zakoupení. Není-li takový den v příslušném kalendářním měsíci, připadá konec platnosti na jeho poslední den.

Roční dálniční známka na konkrétní rok platí od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku, tedy celkem 14 měsíců.

Kde koupíte slovinské dalniční známky?

Slovinské dálniční známky koupíte u rakouských čerpacích stanic, na hraničních přechodech a ve Slovinsku u čerpacích stanic, na poštách a řadě dalších míst.

V České republice prodávají slovinské dálniční známky některé cestovní kanceláře, např. Autoturist, dále pracoviště Ústředního automotoklubu (ÚAMK) a Autoklubu Bohemia Asistance (ABA).

Kategorie vozidel

Označení vozidlaCharakteristika vozidla
1 Jednostopá motorová vozidla.
2A Dvoustopá a obytná motorová vozidla o výšce vozidla do 1,3 m u první nápravy, jehož nejvyšší povolená hmotnost nepřesahuje 3500 kg, s přípojným vozi.
2B Dvoustopá a obytná motorová vozidla o výšce vozidla nad 1,3 m u první nápravy, jehož nejvyšší povolená hmotnost nepřesahuje 3500 kg, s přípojným vozidlem nebo nez něho.


Podobné články: