Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

24. 2. 2015

Změna cen dálničních známek v Rakousku pro rok 2015

Když se rozhodnete jet na dovolenou do Chorvatska máte možnost jet buď přes Maďarsko nebo přes Rakousko.

Pokud se rozhodnete jet na dovolenou do Chorvatska máte možnost jet buď přes Maďarsko nebo přes Rakousko. Nejrychlejší způsob, jak se do Chorvatska dostanete je určitě využití dálničních sítí. V Rakousku potřebujete na dálnicích a rychlostních silnicích dálniční známku (vignette), kterou prokazujete úhradu dálničního poplatku. Je nutná pro osobní auta a motocykly. Nalepuje se na přední sklo vozidla.

Ceny rakouských dálničních známek se v roce 2015 zvýšily o 2,1% oproti roku 2014.  V důsledku oslabení koruny se ceny známek u českých prodejců zvýšily ještě více. Počítejte s tím, že se v tuzemsku ceny rakouských dálničních známek budou měnit průběžně se změnami kurzu Eura. 

Cena rakouských dálničních známek pro rok 2015

Typ dálniční známkyMotorkyVozidla do celkové max. hmotn. 3,5 t *
10 - denní 5,00 Eur 8,70 Eur
2 - měsíční 12,70 Eur 25,30 Eur
Roční 33,60 Eur 84,40 Eur

*Platí pro osobní auta, nákladní auta do 3,5 t a obytná auta do 3,5 t. Přívěsy tažené za vícestopými motorovými vozidly, s max. přípustnou celkovou hmotností tažného vozidla do 3,5 tuny, se do celkové hmotnosti nezapočítávají a tedy nemusí mít dálniční známku.

Kde koupím rakouskou dálniční známku?

Rakouské dálniční známky se prodávají v Čechách i v Rakousku (v blízkosti hranic) u benzínových pump a ve směnárnách. Vzhledem k tomu, že hraniční přechody přestaly existovat, nemůžete koupit dálniční známky přímo na hranicích. Proto raději nenechávejte nákup známek na poslední chvíli, protože se může stát, že vámi požadovaný typ známky (především 10-denní) nebude k dostání.

Předem je možné koupit rakouské dálniční známky v některých cestovních kancelářích, např. Autoturist, dále v některých směnárnách, na pracovištích Ústředního automotoklubu (ÚAMK) a Autoklubu Bohemia Asistance (ABA). 

Další placené úseky v Rakousku

Kromě dálniční známky se v Rakousku platí i některé horské silnice, tunely a mosty. Níže uvádíme placené úseky, na které můžete narazit při cestě do Chorvatska. Uvedená cena mýtného je pro vozidla do celkové max. hmotnosti 3,5 t:

  • Na dálnici A 10 Salzburg - Villach: Taurská dálnice s Taurským a Katschbergským tunelem (Tauern Autobahn - Tauerntunnel a Katschbergtunnel) - 11,00 EUR. 
    Placený úsek se dá objet po kvalitních horských silnicích přes průsmyky Tauernpass a Katchbergpass s minimem km navíc, ale se značným převýšením.
  • Na dálnici A 11 Villach - Slovinsko: tunel pod Karavankami (Karawankentunnel) - 7,00 EUR.
  • Na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels - Graz: Bosrucký tunel (Bosrucktunnel) - 5,00 EUR.
    Bosruckému tunelu se dá vyhnout menší objížďkou z města Spital am Pyhrn po silnici č.138 přes Pyhrnpass (945 m), Liezen zpět na dálnici.
  • Na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels - Graz: Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) - 8,50 EUR.
    Gleinalmskému tunelu se lze vyhnout objížďkou přes Leoben a Bruck an der Mur, vede krásným údolím řeky Mur (84 km).

 


Podobné články: