Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

10. 3. 2015

Nový turistický projekt v Šibeniku

Šibenik se rozhodl více propagovat turistiku ve svém městě, a proto letos představil nový projekt ("Konunální galéra - plovoucí historie Jadranu"). Jedná se o postavení repliky historické lodi "Sveti Juraj".

Šibenik se rozhodl více propagovat turistiku ve svém městě, a proto letos představil nový projekt ("Konunální galéra - plovoucí historie Jadranu"). Jedná se o postavení repliky historické lodi "Sveti Juraj", galéry, která reprezentovala město v rámci benátské flotily ve slavné námořní bitvě u Lepanta v roce 1571 (řecký přístav Nafpaktos). V bitvě se střetla turecká říše s aliancí Svaté Ligy sdružující křesťanské státy ve Středomoří (Benátská republika, Papežský stát a Španělsko) ohrožované tureckými výboji. 

Bitvy se v rámci benátského loďstva (Svatá liga) zúčastnily i lodě velkých dalmatských měst ovládaných Benátskou říší. Město Šibenik vyslalo do bitvy na své náklady vyzbrojenou válečnou loď střední velikosti (délka 40 metrů), která nesla jméno patrona Šibeniku, svatého Jiří.

Tureckou expanzí byla nejvíce ohrožena Benátská republika, a proto vyslala nejvyšší počet lodí. Celkem se do bitvy na straně Svaté ligy zapojilo 112 válečných lodí a pomocná plavidla s 80 000 členy posádek, na turecké straně 280 lodí s 81 000 členy posádek. Zpočátku se bitva vyvíjela dobře pro tureckou stranu, ale brzy se začala situace obracet. Bitvu zakončil souboj vlajkových lodí obou soupeřů a zabití tureckého velitele. Bitva u Lepanta se považuje za nejkrvavější námořní bitvu v dějinách. Přišlo v ní o život celkem 28 000 námořníků.

Poškozená galéra "Sveti Juraj" se vrátila s velkou slávou do Šibeniku. I v současnosti obyvatelé města vzpomínají na slavnou loď. Proto bude postavena stejná replika galéry a ta se stane kulturní a turistickou atrakcí nejen Šibeniku ale i celého chorvatského Jadranu. Galéra má sloužit veřejnosti jako plovoucí muzeum, vzdělávací a propagační středisko, místo k pořádání výstav a dalších projektů. V letní sezóně by se plavila po Jadranském moři, mimo sezónu by byla zakotvena v zátoce Škar u pevnosti sv. Mikuláše, na vstupu do Šibenického průlivu. Také se plánuje natočit dokumentární film o minulosti galéry, o stavbě repliky a o jejím předpokládaném turistickém využití, kterým by město prezentovalo tento projekt.

Tento šibenický projekt má stát téměř 700 000 kun. Chorvatské Ministerstvo cestovního ruchu se na projektu bude podílet 200 000 kunami, zbytek zafinancuje město Šibenik


Podobné články: