Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

7. 4. 2015

Víno z Dalmatského Záhoří

Jak už bylo řečeno, pro Chorvaty je víno velmi důležité, je to jejich národní nápoj vedle místních pálenek. Pěstuje ho každý, kdo má kousek volné půdy, pěstuje se téměř všude a také ho pijí ke všemu

Jak už bylo řečeno, pro Chorvaty je víno velmi důležité, je to jejich národní nápoj vedle místních pálenek. Pěstuje ho každý, kdo má kousek volné půdy, pěstuje se téměř všude a také ho pijí ke všemu, ať již zředěné vodou k obědu nebo večer normálně silné. Pokud si chcete vychutnat vynikající chorvatská vína, zkuste s nimi zacházet jako s pokladem. Proto je vůbec neřeďte.

Další významnou chorvatskou vinařskou oblastí je Dalmatské Záhoří. Nachází se v dalmatském vnitrozemí, které odděluje od moře pohoří Biokovo a Mosor. Vinná réva se tu pěstuje na plantážích na Imotském a Prološském polji a také na krasových svazích Biokova. V horském terénu se réva poměrně často pne po skalách a po terasách nebo roste v nevelkých závrtech s trochou úrodné země a kolem dokola je pustý kras.

Nejrozšířeněnjší odrůdou pěstovanou na Imotském polji je Kujundžuša, která má neznámý původ, a proto se považuje za autochtonní. Místní jí říkají "císařovna a světice". Typem je to víno na přechodu od těžkých středomořských k lehčím vnitrozemským. Bílé víno z této odrůdy je velmi harmonické, lehčí a má příjemný buket.

Na Prološském polji najdeme jak autochtonní odrůdy (nová výsadba), tak evropské. Červená vína se tu vyrábějí z odrůd Imotski Vranac a Plavina, ale čím dál tím víc se uplatňují odrůdy Cabernet, Sauvignon a Merlot.

Ještě další oblast proslulá vínem, a to kolem městečka Vrgorac, se nachází v Dalmatském Záhoří. Na Vrgorackém polji se vinná réva pěstuje na plantážích, a to jak tradiční odrůdy (Blatina, Zlatarica, Trnjak, Plavina), tak i nově přivezené (Sauvignon, Cabernet, Merlot atd). Vrgorackému polji říkají místní Jezero, protože bývalo často zaplavováno a i dnes taková situace někdy nastane. Takže můžou návštěvníci tohoto kraje někdy zažít při vinobraní kuriózní pohled. Vinné hrozny se sklízejí z vody, na člunech.

Tento výčet vín v Dalmácii není zdaleka úplný. Jsou tu i další místa, z nichž pocházejí výborná, znalci ceněná vína - ostrov Šolta, Kaštelské polje a mnohá další.


Podobné články: