Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

14. 7. 2016

Narazíte v Chorvatsku na žraloka?

Chorvatsko je jednou z nejnavštěvovanějších dovolenkových destinací v Evropě. Nejoblíbenější činností, kterou zde turisté dělají je opalování na pláži, užívání si teplého a čistého moře a potápění seBěžně tak můžete narazit na potápěče s plnou výbavou nebo jen amatérské potápěče se šnorchlem a maskou. 

Narazíte v Chorvatsku na žraloka?
Narazíte v Chorvatsku na žraloka?

Chorvatsko je jednou z nejnavštěvovanějších dovolenkových destinací v Evropě. Nejoblíbenější činností, kterou zde turisté dělají je opalování na pláži, povalování u vody, plavání nebo dovádění v teplém a čistém moře a potápění se. Běžně tak můžete narazit na potápěče s plnou výbavou nebo jen amatérské potápěče se šnorchlem a maskou. 

Jaderské moře je velmi bohaté na podmořský život. Při troše štěstí zde můžete najít všechna velká mořská zvířata. Žijí zde kytovci, stálá populace asi dvou tisíc delfínů, přežívají tu kolonie místních tuleňů a občas sem zatoulá i "opravdová" velryba. Zrovna tak v Jadranu žijí žraloci. Zatím byl ve Středozemním moři doložen výskyt 47 druhů žraloků. Většina z nich žije i na Jadranu. Někteří jsou běžní "obyvatelé" místního moře. Nejčastěji se jedná o malé druhy, které nejsou nebezpečné, jako je máčka skvrnitá. Nejhojnějším žralokem Středozemí je ostroun obecný. Dorůstá až dvoumetrové délky, ale obvykle je poloviční. Rok co rok bývá u chorvatských břehů pozorováno několik opravdu velkých exemplářů. Nejčastěji jde o přes deset metrů dlouhé, neškodné planktonožravé žraloky obrovské a velké. Občas se zde ukáže i žralok bílý neboli lidožravý (hrdina Spielbergových Čelistí). Své jméno dostal proto, že občas napadne i člověka. Jinak loví mořské savce a velké ryby, za kterými podniká daleké cesty.

Některé druhy žraloků se v Jaderském moři vyskytují trvale a jiné sem jen zabloudí. Jak již bylo řečeno, nejčastěji se ale jedná o malé neškodné druhy. V chorvatském moři tedy skutečně žijí žraloci, ale není na místě vyvolávat paniku. Výskyt žraloka u chorvatského pobřeží patří mezi ojedinělé jevy. Poslední útok, který se na člověka odehrál, pochází z roku 1974. Útoky jsou zde tedy velmi výjimečné a není se čeho obávat. Je možné, že spíše uvidíte delfíny poskakovat podél pobřeží, než jakýkoliv náznak žraloka.

Stejně jako po celém světě i u Jadranského pobřeží patří žralok ke chráněným druhům. Pokud přesto narazíte na tvora, který vám bude připomínat žraloka, je lepší se setkání vyhnout a zbytečně jej nedráždit.

Jak předejít útoku žraloka:

  • Vyhýbejte se místům, kde byl nedávno napaden člověk.
  • Nepotápějte se a nesurfujte na místech, kde se vyskytují tuleni, lachtani, velká hejna ryb.
  • Nechoďte do moře sami.
  • Neplavte daleko od břehu.
  • Nezůstávejte ve vodě při západu slunce a v noci.
  • Nevstupujte do vody s krvácejícím zraněním nebo při menstruaci.
  • Nevykonávejte do vody potřebu.
  • Nenoste třpytivé předměty.
  • Pokud lovíte, nenoste s sebou dlouho krvácející zraněnou rybu.
  • Pokud na vás žralok zaútočí, snažte se ho zasáhnout do oka nebo do žaberních oblouků.

Podobné články: