Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

3. 6. 2021

Nejhezčí lokality pro potápění v Chorvatsku

Láká vás potápění nebo už jste zkušení potápěči? Chorvatsko nabízí krásné lokality pro provozování tohoto sportu. Během potápění zažijete úžasný pocit svobody a uvidíte jedinečnost podmořského světa, který u nás bohužel nikdy neuvidíme. Ať už jste v potápění ostřílení nebo s ním právě začínáte, rádi bychom vám představili několik zajímavých potápěčských lokalit.

Nejhezčí lokality pro potápění v Chorvatsku
Nejhezčí lokality pro potápění v Chorvatsku

Istrie 

 • Jihozápadním směrem od Rovinje leží v moři velmi zachovalý vrak osobní linkové lodi "Baron Gautsch". Byl pro ni osudový nájezd na minu v roce 1914, po němž se potopila. Vrak leží v hloubce 28 až 42 metrů a jeho interiér je dobře zachovalý. I dovnitř můžete vplout. Loď je obrostlá podmořskými organismy a žijí zde hejna různých ryb. Potápění se zde doporučuje jen velmi pokročilým potápěčům. 

Oblast Kvarnerských ostrovů

 • U ostrova Cres, na jeho severozápadním pobřeží leží vrak obchodní lodi "Lina". Ta se tu potopila v roce 1914 na cestě ze Rijeky na Sicilii, když v mlze narazila na podmořský útes. Příď vraku leží v hloubce 22 m a záď v hloubce 55 metrů. Je v celku v zachovalém stavu a její vnitřek je přístupný. Zavítat sem mohou velmi zkušení potápěči.
 • U jižního pobřeží ostrova Susak se nachází mys Margarina se stejnojmenným podmořský útesem. U něho leží vrak lodi (převážející stavební materiál) v hloubce 5 - 40 m. Terén spadá k podmořskému kaňonu s pozůstatky ztroskotání. Asi o 100 m dále, v hloubce 20 m, se nacházejí zbytky nákladu a střepy z amfor. Kolem útesu narazíte na mnoho ryb. Terén je vhodný pro začátečníky i pokročilé potápěče.
 • Krásné potápění zažijete na ostrově Pag v městečku Stará Novalje. Okolní moře vám nabídne vzrušující ponory v malebných lokalitách (stěny, jeskyně, útesy, vraky, amfory) a můžete si objednat i kompletní potápěčský servis v místní škole. Potápění na ostrovu Pag se nabízí ještě na 27 km dlouhém výběžku Lun, přilehlých ostrůvcích a dalších zajímavých místech. Tyto lokality jsou dostupné pouze z lodiLokality jsou vhodné pro začátečníky, pokročilé i zkušené potápěče. 

Dalmatské ostrovy

 • V Národním parku Kornati se také nachází ostrov Rašip, kolem něhož můžete sledovat pozoruhodný pestrobarevný podmořský světSkály na vnější straně ostrova spadajído hloubky 65 metrů. Je zde také krásně průzračné moře s viditelností i přes 40 m. Skála je porostlá korály, houbami aj. Samozřejmě se tu vyskytují početná hejna různých druhů ryb. K potápění kolem ostrova Rašip potřebujete povolení. Získat ho můžete spolu se vstupenkou do Národního parku od pracovníků parku, kteří na člunech střeží park a prodávají vstupenky i povolení k potápění. Lokalita je vhodná pro začátečníky i pokročilé potápěče.
 • U ostrova Hvaru, v souostroví Pakleni otoci je malý ostrůvek Stambedar (jižně od Palmižany). Najdete tu podmořskou skalní stěnu spadající z 5 m do hloubky 45 m. V její dolní části je hustý porost až dvoumetrových rohovitek (ohnivě červených a fialových). Jinak tu najdete velmi zajímavou barvitou podmořskou faunu a flóru. Terén k potátění je vhodný pro začátečníky i pokročilé.
 • U ostrova Sušac leží mys Na Žene a u něho je mořské jezírko Te Vega, které je hlavní atrakcí. Jezírko je přístupné jen krátkým dvoumetrovým podmořským tunelem v pětimetrové hloubce a obklopují ho kolmé skalní stěny. Po vynoření na volné moře uvidíte podmořské stěny hustě porostlé mořskými organismy (hloubka 3 až 40 metrů). Jezírko je vhodné pro začátečníky i pokročilé potápěče.
 • U ostrůvku Biševo se nachází Modrá jeskyně (Modra či Plava spilja). Tuto lokalitu najdete u ostrova Vis. Do Modré jeskyně se dostanete tunelem pomocí člunu nebo potápěním na západní straně ostrůvku. Velká jeskynní prostora je proslulá svými modrostříbrnými efekty vznikajícími lomem světla pronikajícího do jeskyně. Nejkrásnější zážitek zde budete mít v dopoledních hodinách v létě. Je tu i bohatý podmořský svět v hloubce 3 až 40 metrů. Do jeskyně se platí vstupné. Lokalita je vhodná pro začátečníky i pokročilé potápěče.
 • Součást Elafitských ostrovů je ostrůvek Sveti Andrija, který leží jižně od ostrova Lopud (maják). Vnější podmořská stěna ostrůvku Sveti Andrija spadá od 3 do 78 metrů téměř kolmo do hlubiny a je porostlá mořskými organismy. Právě tady je nejbohatšímísto na výskyt korálu červeného, a to v nejnižší části v hloubce necelých 40 m, jinde žije podstatně hlouběji. Při potápění tu narazíte na velká hejna různých druhů ryb a další mořská zvířata. V hloubce 26 metrů se nachází podmořská jeskyně, kde je velmi průzračné moře. Je to jedna z nejkrásnějších potápěčských lokalit na Jadranu. Místo se doporučuje začátečníkům i pokročilým.

Jižní Dalmácie

 • Na poloostrově Pelješac, blízko zátoky Prapratna, leží vrak německého torpédového člunu "S 57". Ten se tu potopil se v roce 1944 v boji s britskými torpédoborci. Je mimořádně zachovalý i s dosud funkční výzbrojí (torpéda nebyla dosud zneškodněna), proto není dovolen přístup dovnitř. Vrak je porostlý množstvím organismů a kolem něho se sdružují hejna různých druhů ryb. Vrak leží v hloubce 25 až 39 metrů. K potápění je třeba zvláštní povolení (mohou je udělit i s příslušnou licencí vybavená potápěčská střediska na pobřeží). Potápění je povolené jen pro pokročilé.
 • Nedaleko Dubrovníku se nachází ostrůvek Grebeni (západně od mysu Petka), u něhož se potopila italská obchodní loď "Taranto"Ta najela v roce 1943 na minu. Trup lodi se zlomil a v okolím moři se po dně roztrousily trosky nákladu. Vrak je velmi zachovalý a obývají ho hejna různých ryb. Leží v hloubce 23 až 55 metrů. Lokalita je vhodná jen pro pokročilé potápěče.

 


Podobné články: