Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

19. 5. 2015

Show "Red Bull Air Race" v Rovinji

Světová show v letecké akrobacii bude letos opět v Chorvatsku. Nejpopulárnější světový závod, "Red Bull Air Race" bude hostit krásné istrijské letovisko Rovinj na severním pobřeží Jadranu, ve dnech 30. až 31. května 2015.

Světová show v letecké akrobacii bude letos opět v Chorvatsku. Nejpopulárnější světový závod, "Red Bull Air Race", který bývá označován za Formuli 1 ve vzduchu, bude hostit krásné istrijské letovisko Rovinj na severním pobřeží Jadranu, ve dnech 30. až 31. května 2015. Seriál mistrovství světa je složen z osmi závodů, které se probíhají v sedmi zemích na třech kontinentech. Úvodní dva závody již proběhly, a to v polovině února v Arabském zálivu v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech a druhý v polovině května v japonské Chibě. Teď bude následovat třetí závod v ChorvatskuRovinji. Dále budou následovat zastávky v Budapešť v Maďarsku, Ascot ve Velké Británii, Spielberg v Rakousku a Fort Worth ve Spojených státech. Celou sérii završí závod v polovině října v Las Vegas ve Spojených státech.

Závod "Red Bull Air Race" se v Rovinji pořádá letos podruhé (vloni se zde konal poprvé). To znamená, že se chorvatští organizátoři světové show osvědčili. Závod má především velký význam pro propagaci města Rovinje a Chorvatska, protože fotky z loňského závodu se objevily v 280 světových médií a přímý přenos sledovaly diváci mnoha zemí.

Typickým znakem pro Jadran je silný vítr, který často způsobuje problémy, a proto bude velkou výzvou pro piloty. Pokud bude v den závodu silně foukat, značně ztíží podmínky soutěže. Závodní dráha bude v Rovinji stát nad severním pobřeží, v bezprostřední blízkosti historického centra města. Tímto získá napínavá podívaná i krásnou a jedinečnou kulisu.

V závodě "Red Bull Air Race" startuje čtrnáct pilotů. Mezi nejznámější patří obhájci titulu z předchozích let, např. světový šampion Nigel Lamb a dvojnásobný mistr světa Paul Bonhomme, Hannes Arch a další světové špičky. Série závodů se účastní i Čech Martin Šonka.

Průběh závodu probíhá následnovně. Piloti prolétávají slalomovou dráhu rychlostí až 430 km/h a kličkují ve výšce 15 až 25 metrů mezi branami a pylony, kterých se nesmějí křídly dotknout. Od loňska mají všechny letadla stejné motory a vrtule a záleží tedy jen na umění a obratnosti pilotů, který z nich bude nejrychlejší, nejúspěšnější a proletí dráhu bez trestných bodů.


Podobné články: