Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

20. 7. 2019

Tři krásné chorvatské ostrovy - tip na skvělou dovolenou

Chorvatsku je tolik krásných ostrovů, že je těžké vybrat ty nejkrásnější a nejlepší. To si musí každý rozhodnout podle svého mínění, který je ten jeho nej ostrov. V našem článku vám představíme tři krásné chorvatské ostrovy, na nichž určitě zažijete báječnou dovolenou. Představíme vám malebné a skalnaté ostrovy, Korčulu, Krk a Pag.

Tři krásné chorvatské ostrovy - tip na skvělou dovolenou
Tři krásné chorvatské ostrovy - tip na skvělou dovolenou

Chorvatsku je tolik krásných ostrovů, že je těžké vybrat ty nejkrásnější a nejlepší. To si musí každý rozhodnout podle svého mínění, který je ten jeho nej ostrov. V našem článku vám představíme tři krásné chorvatské ostrovy, na nichž určitě zažijete báječnou dovolenou. Představíme vám malebné a skalnaté ostrovy, KorčuluKrk a Pag.

Korčula

Ostrov Korčula je vzdálený jen 1,5 km od západního cípu poloostrova Pelješac a patří ke skupině jihodalmatských ostrovů. Je šestým největším ostrovem Jadranu. Zdejší pobřeží je poměrně členité a zátoky poskytují krásné pláže na koupání. Největší záliv Vela Luka je v jeho západní části, ostatní zálivy jsou menší (Tri luke, Brna, Meja). Korčula se pro své přírodní podmínky stala oblíbeným místem pro milovníky jachtingusurfovánípotápění a dalších vodních a jiných sportů.

Benátská nadvláda vtiskla celému ostrovu svůj typický ráz a kolorit. Především hlavní město Korčula, si zachovala téměř nedotčený původní starobylou tvář a mimořádné stavitelské a kulturně historické památky (UNESCO). Podpora se na Korčule hodně věnuje tradičním lidovým hrám a tancům, jako je moreška v Korčule a kumpanija v Blatu nebo Pupnatu. Mezi turisty je oblíbený i další zvyk, tradiční slavnosti při sklizni pomerančů.

Turismus má na ostrově Korčula dlouholetou tradici. Mezi nejvýznamnější letoviska patří města KorčulaVela LukaLumbarda, Brna nebo Prižba. Ubytování je na Korčule na vysoké úrovni, k dispozici jsou hotely a soukromí. Kempy zde nenajdete. Postavení Korčuly a její význam v cestovním ruchu potvrzuje skutečnost, že je po Dubrovníku nejnavštěvovanějším místem v jižní Dalmácii.

Korčula je jedním z nejhustěji (17. tisíc obyvatel) osídlených jadranských ostrovů. Nejvíce lidí žije ve městech Korčula a Vela Luka, ale také v úrodných zemědělských oblastech ve vnitrozemí. Na Korčule se daří především vinařství kvůli skvělým klimatickým podmínkám. Proto také stoupá výroba zdejších výtečných vín. Jdou především na export, ale přímo u výrobců je vyhledávají i turisté. Nejznámějšími korčulskými víny jsou: pošip, rukatac, grk a plavac

Krk

Ostrov Krk se nachází v Kvarnerském zálivu a je největším (409,9 km²) chorvatským ostrovem. Přestože je Krk propojen s pevninou mostem, neztrácí typickou jedinečnou atmosféru ostrova. Pobřeží Krku je členité, s mnoha polouzavřenými lagunami, zálivy a krásnými oblázkovými i písečnými plážemi. Nejhezčí písečné pláže jsou v zálivu Soline v severovýchodní části Krku. Snad nejznámější je pláž Komoriska Meline s jemným pískem. V její západní části se nachází slané léčivé bahno. Moře je v těchto místech mělké. Maximální hloubka je jen 3 m a moře je zde o 2 až 3 stupně teplejší než v okolních zátokách.

Krk je tvořen převážně vápenci a nachází se zde mnoho jeskyní. Severní a jižní části Krku jsou typické skalnatým terénem a pastvinami. Specifické jsou pro tuto krajinu suché zídky, chorvatsky zvané „gromače“, které se nejlépe dochovaly v okolí Bašky. V centrální části ostrova se nachází úrodná pole. Na Krku se nacházejí také dvě sladkovodní jezera – Ponikve a Omiško jezero.

Krk také nabízí mnoho stezek pro pěší či cyklisty. Uvádí se, že je zde k dispozici 300 km značených turistických stezek. Oblíbené jsou tzv. Pastýřské stezky vedoucí právě na nejvyšší vrcholy Krku. Výchozími body pastýřských stezek jsou letoviska PunatBaška a Stará Baška. Podél stezek jsou k vidění řady kamenných zídek, ohrazené pastviny, vinohrady, kamenné úkryty pro pastýře a ovce, zásobníky dešťové vody, jezírka i stáda ovcí. 

Největším lákadlem pro turisty je jeskyně Biserujka (Špilja Biserujka). Jedná se o krasovou jeskyně poblíž vesnice Rudine. Biserujka je dlouhá 110 m a teplota se zde pohybuje celoročně okolo 15 stupňů. V jeskyni byly vybudovány stezky, a tak je dostupná všem věkovým kategoriím. Prostory jeskyně jsou nyní dobře nasvětleny a návštěvníci mohou obdivovat nádherné stalaktity a stalagmity.

Pag

Ostrov Pag patří do skupiny Kvarnerských ostrovů a je pátým největším ostrovem na Jadranu. Je to velice slunečný ostrov, slunce zde svítí 280 dní v roce. Pobřeží Pagu je mimořádně členité s velkým počtem zátok a přístavišť. Mořské dno je zde převážně písečné a jen místy skalnaté. Kromě krásných písečných pláží (např. Čista plaža či Planjka) nabízí ostrov i oblázkové pláže. Členité pobřeží Pagu ukrývá také řadu zátok s romantickými plážemi dostupnými jen člunem, kde budete opravdu sami. Z Pagu můžete podnikat oblíbené lodní výlety na okolní ostrovy. 

Ostrov Pag tvoří převážně krasový vápenec a slín a všude lze spatřit závrty, jeskyně a prohlubněZelené plochy se nacházejí na jihozápadě kolem obce Šimuni a v severozápadní části ostrova od Novalji do Tovarnale. Na ostrově jsou tři sladkovodní jezeraVelo Blato a Malo Blato nedaleko Povljany a Blato Robota u Kolanu. Jsou zde i tři úrodná pole (Novaljské, Kolanské a Povljanské), kde se daří zemědělství hlavně vinařství

Pažské podnebí je velmi vhodné především pro milovníky aktivní dovolené (cyklistika a alpinismus).  Mohou zde strávit příjemné chvíle nejen v létě, ale i na jaře a na podzim. Pažské klima vyhovuje i soustředění vrcholových sportovců, kteří sem rádi jezdí.

Pag nabízí mnoho atrakcí a zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Během dovolené na ostrově Pag doporučujeme navštívit staleté olivovníky u vesnice Lun, výrobnu a prodejnu pažského sýru v Kolanu nebo historické město Pag. Sportovním nadšenci by si měli vyskoušet vodní lyžování na pláži Zrće.


Podobné články: