Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

26. 9. 2017

Lázně v Chorvatsku

Chorvatsko si spojujeme především se skvělou letní dovolenou u moře. Proč ale nevyrazit na podzim do chorvatkých lázní a neužít si relax zde, když už počasí nepřeje koupání v moři.

Lázně v Chorvatsku
Lázně v Chorvatsku

Chorvatsko si spojujeme především se skvělou letní dovolenou u moře. Proč ale nevyrazit na podzim do chorvatkých lázní a neužít si relax zde, když už počasí nepřeje koupání v moři. Vysoká vybavenost léčebnými zdroji, krásná příroda a okolí lázeňských měst a historický kontext lázeňství je dobrým argumentem pro návštěvu lázeňských středisek.

Díky vysoké poptávce po termálních lázních a celkově wellnessu se rozhodli mnozí chorvatští podnikatelé a i samotná země investovat do rozvoje termálních pramenů. Postupně tak vznikají moderní wellness a spa centra, která mnohdy dokáží konkurovat daleko více zásobeným zemím v jejich okolí, především Slovensku, Maďarsku a Slovinsku.

Nejznámější chorvatské lázně se ale nacházejí ve vnitrozemí. Mezi ně patří Varaždinske Toplice (toplice = lázně), které jsou nejstaršími přírodními léčebnými lázněmi v Chorvatsku. Podle archeologických nálezů fungovaly již za Římské říše, kdy se jim říkalo Aqua lasae. Novější zmínky o lázeňství se datují do 17. století, jejich rozvoj pak nastal na počátku 19. století. Varaždinske Toplice jsou proslulé především svou mimořádně léčivou termální vodou.

Titul největších lázní v Chorvatsku se pyšní lázně Bizovačke Toplice, i když se se na tomto místě termální prameny objevily až v roce 1974. Návštěvníci se mohou koupat v obrovském vodním centru s bazény naplněnými minerální (hypertermální) vodou, která dosahuje teploty až 96°C. Stále zde probíhá modernizace a tradiční lázně pro nemocné se pomalu změnily v centra pro aktivní volný čas, nebo jako zábavní a odpočinková místa (nejen) pro rodiny s dětmi.

Lázeňský komplex v Bizovačke Toplice se nazývá Aquapolis a jedná se o spojení termálních lázní a velkého aquaparku s mnoha atrakcemi a možnostmi ubytování. Vzhledem k výhodné poloze města Osijek navštěvuje termální lázně stále více turistů, kteří své plány spojí právě s prohlídkou tohoto chorvatského města.

V areálu termálního parku naleznete mimo jiné vířivky, jakuzi, 112 metrů dlouho skluzavku, jeskyni s hudbou, vodní hřib, bazén pro neplavce, bazén pro děti a bazén pro plavání. Navíc můžete využít některou z nabízených sportovních ploch pro basketbal, fotbal, tenis, házenou, plážový volejbal či pro vaše nejmenší ratolesti je připraveno dětské hřiště. Jeden z bazénů je napuštěn termální teplou vodou, druhy klasickou neohřívanou vodou.

Lázně Daruvar nestojí za zmínku jen kvůli léčebným účinkům horkých léčivých pramenů, ale také kvůli české komunitě, která v tomto městě žije a snaží se i přes chorvatskou většinu uchovat české tradice, zvyky a český jazyk. Co se týče léčby, termální prameny vyvěrají z pohoří Papuk. Dále je možnost v těchto lázních využít také léčivého bahna vulkanického původu nazývaného fango. Dnes byly i tyto lázně finančně nákladně zrekonstruovány a léčí se zde mimojiné i špičkoví sportovci.

K velkým změnám došlo také v lázních Toplice Sveti Martin na Muri (19 km od Čakovce, blízko hranice s Maďarskem, v kraji zvaném Mezimuří), které patří k mimořádně navštěvovaným a oblíbeným lázním. Nedávno zde byl otevřen „Spa & Golf Resort Sveti Martin“, jehož součástí je čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji, kongresové středisko, wellness-centrum, krytý i venkovní bazén o celkové rozloze 4000 m2 a další zařízení. Jeho hlavní atrakcí je však golfové hřiště s devíti jamkami s vyhřívaným povrchem, což nemá ani jediné golfové hřiště v této části Evropy.


Podobné články: