Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Jak se připravit na cestu do Chorvatska

25. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Než vyrazíte na vysněnou dovolenou do Chorvatska, bude dobré si projít některé základní kroky, které byste měli udělat, než vyrazíte na cestu. Nastíníme vám nějaké věci, které byste neměli ignorovat.


Písečné pláže na Istrii

8. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Rabac - pláž

Stále ještě nevíte, kam byste letos zamířili v Chorvatsku na dovolenou? Nechcete trávit mnoho času na cestě? Vydejte se na Istrii. Možná se budete trochu podivovat, ale i na Istrii najdete písečné pláže.


Archiv článků

Články

Facebook   Google Plus  

Lázně v Chorvatsku

26. 9. 2017 - Chorvatsko-manie.cz

Chorvatsko si spojujeme především se skvělou letní dovolenou u moře. Proč ale nevyrazit na podzim do chorvatkých lázní a neužít si relax zde, když už počasí nepřeje koupání v moři.

Chorvatsko si spojujeme především se skvělou letní dovolenou u moře. Proč ale nevyrazit na podzim do chorvatkých lázní a neužít si relax zde, když už počasí nepřeje koupání v moři. Vysoká vybavenost léčebnými zdroji, krásná příroda a okolí lázeňských měst a historický kontext lázeňství je dobrým argumentem pro návštěvu lázeňských středisek.

Díky vysoké poptávce po termálních lázních a celkově wellnessu se rozhodli mnozí chorvatští podnikatelé a i samotná země investovat do rozvoje termálních pramenů. Postupně tak vznikají moderní wellness a spa centra, která mnohdy dokáží konkurovat daleko více zásobeným zemím v jejich okolí, především Slovensku, Maďarsku a Slovinsku.

Chorvatsko - lázně

Nejznámější chorvatské lázně se ale nacházejí ve vnitrozemí. Mezi ně patří Varaždinske Toplice (toplice = lázně), které jsou nejstaršími přírodními léčebnými lázněmi v Chorvatsku. Podle archeologických nálezů fungovaly již za Římské říše, kdy se jim říkalo Aqua lasae. Novější zmínky o lázeňství se datují do 17. století, jejich rozvoj pak nastal na počátku 19. století. Varaždinske Toplice jsou proslulé především svou mimořádně léčivou termální vodou.

Titul největších lázní v Chorvatsku se pyšní lázně Bizovačke Toplice, i když se se na tomto místě termální prameny objevily až v roce 1974. Návštěvníci se mohou koupat v obrovském vodním centru s bazény naplněnými minerální (hypertermální) vodou, která dosahuje teploty až 96°C. Stále zde probíhá modernizace a tradiční lázně pro nemocné se pomalu změnily v centra pro aktivní volný čas, nebo jako zábavní a odpočinková místa (nejen) pro rodiny s dětmi.

Lázeňský komplex v Bizovačke Toplice se nazývá Aquapolis a jedná se o spojení termálních lázní a velkého aquaparku s mnoha atrakcemi a možnostmi ubytování. Vzhledem k výhodné poloze města Osijek navštěvuje termální lázně stále více turistů, kteří své plány spojí právě s prohlídkou tohoto chorvatského města.

V areálu termálního parku naleznete mimo jiné vířivky, jakuzi, 112 metrů dlouho skluzavku, jeskyni s hudbou, vodní hřib, bazén pro neplavce, bazén pro děti a bazén pro plavání. Navíc můžete využít některou z nabízených sportovních ploch pro basketbal, fotbal, tenis, házenou, plážový volejbal či pro vaše nejmenší ratolesti je připraveno dětské hřiště. Jeden z bazénů je napuštěn termální teplou vodou, druhy klasickou neohřívanou vodou.

Lázně Daruvar nestojí za zmínku jen kvůli léčebným účinkům horkých léčivých pramenů, ale také kvůli české komunitě, která v tomto městě žije a snaží se i přes chorvatskou většinu uchovat české tradice, zvyky a český jazyk. Co se týče léčby, termální prameny vyvěrají z pohoří Papuk. Dále je možnost v těchto lázních využít také léčivého bahna vulkanického původu nazývaného fango. Dnes byly i tyto lázně finančně nákladně zrekonstruovány a léčí se zde mimojiné i špičkoví sportovci.

K velkým změnám došlo také v lázních Toplice Sveti Martin na Muri (19 km od Čakovce, blízko hranice s Maďarskem, v kraji zvaném Mezimuří), které patří k mimořádně navštěvovaným a oblíbeným lázním. Nedávno zde byl otevřen „Spa & Golf Resort Sveti Martin“, jehož součástí je čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji, kongresové středisko, wellness-centrum, krytý i venkovní bazén o celkové rozloze 4000 m2 a další zařízení. Jeho hlavní atrakcí je však golfové hřiště s devíti jamkami s vyhřívaným povrchem, což nemá ani jediné golfové hřiště v této části Evropy.