Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

7. 8. 2015

Oslí dostihy v Tisnu na ostrově Murter

Letos se v Tisnu na ostrově Murter v severní Dalmácii koná již 10. mezinárodní ročník Oslích dostihůZávod proběhne v sobotu 8. srpna od 21.00 hodin na Náměstí Rudina.

Oslí dostihy v Tisnu na ostrově Murter
Oslí dostihy v Tisnu na ostrově Murter

Velkou atrakcí pro turisty, ale i pro místní obyvatele jsou Oslí dostihy (Medjunarodna utrka tovarov) pořádané v městečku Tisnu na ostrově Murter v severní Dalmácii. Letošní ročník je již desáty a dostihy jsou mezinárodní s jezdci z celého světa (v roce 2012 vyhrál Brazilec, o rok později jezdec z Bosny a Hercegoviny a loni Holanďanka). Závod se koná v sobotu 8. srpna od 21.00 hodin na Náměstí Rudina (Trg Rudina) v Tisnu. Osli nejezdí osedlaní, takže pro jezdce je velký problém se na nich vůbec udržet. Proto závod doprovází mnoho pádů. Vítězí ten, kdo si nejlépe poradí s oslí tvrdohlavostí.

Oslí dostihy přitahují do Tisna tisíce návštěvníků a zájem fanoušků každoročně stoupá, protože zde vždy panuje skvělá atmosféra, nadšení a dobrá nálada po celou dobu závodu. Akci samozřejmě doprovází zábavní program: koncert, soutěž v oslím řevu, ohňostroj,...

Sdružení "Osel z Tisna" (Tišnjanski tovar) je spolek místních nadšenců, který před deseti lety uspořádal první mezinárodní oslí dostihy. Spolek řadu let oživuje staré tradice, ale především usiluje o záchranu oslů jako symbolu Dalmácie. Dříve byli nepostradatelní pomocníci při těžkých pracech na poli a dopravě nákladu, ale časem je nahradila výkonnější i levnější technika. Nyní jim hrozí takřka vyhynutí. V roce 2006 zůstal Tisnu pouze jediný osel.


Podobné články: