Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

17. 9. 2015

I podzim může být na Istrii hodně zajímavý

Pokud se rozhodnete zpestřit si podzim a uděláte si dovolenou na Istrii, určitě nebude litovat, když navštívíte istrijské městečko BujePřezdívá se mu strážce Istrie, je opravdu krásné a nabízí i zajímavé strávení volného času, pokud do něho zavítáte při místním vinobraní. Určitě musíte ochutnat i místní gastronomické speciality.

I podzim může být na Istrii hodně zajímavý
I podzim může být na Istrii hodně zajímavý

Pokud se rozhodnete zpestřit si podzim a uděláte si dovolenou na Istrii, určitě nebude litovat, když navštívíte istrijské městečko Buje. Není tam daleko z přímořských letovisek Umag, Poreč, Rovinj, Funtana, Vrsar nebo Novigrad. Městečko Buje, kterému se přezdívá strážce Istrie, je opravdu krásné a nabízí i zajímavé strávení volného času, pokud do něho zavítáte při místním vinobraní.

Přestože je městečko malé (cca 5 000 obyvatel), je bohaté ve všech směrech. Má hezké hlavní náměstí s historickým centrem města. Najdete zde řadu středověkých staveb, na kterých je vidět vliv Benátek. Nachází se zde krásný gotický palác s freskami z 15. století, v interiéru kostela Sv. Servula jsou původní varhany z roku 1791 nebo zvonice kostela Panny Marie je ozdobena lvem Svatého Marka a erby benátských rektorů. Z terasy hostince Pod Voltom je krásný výhled na město i okolí.

Okolí Buje je od dávných dob osázené vinicemi a olivovými háji, které se zdejší pahorkatinou vytvářejí typický obraz istrijské krajiny. V městečku se vyrábí jeden z nejlepších extra panenských olivových olejů na světě a rostou zde i proslulé bílé lanýže. Díky středomořskému klimatu se tady velmi dobře daří vinařství a v současnosti je zde 23 výrobců vína, kteří jsou vyhlášeni po celém Chorvatsku. V září se v Buje koná velké vinobraní, na které se sjíždějí milovníci a znalci vína z celé Evropy. Pokud sem zavítáte na tyto podzimní slavnosti, určitě nebudete litovat. 

Díky své jedinečné kráse a gastronomickým specialitám je městečko vyhledávaným střediskem agroturistiky, prázdninových domů a vynikajících restaurací a taveren. Jedině v Buje totiž můžete ochutnat místní šunku sušenou ve větru bóra, jídlo ze zvěřiny, bílé lanýže, voňavou zeleninu, domácí těstoviny, divoký chřest, houby, nebo koření. Vše se vyrábí a produkuje z vlastních domácích zdrojů, a proto je kvalita zaručena.

Milovníci klidu si tady vychutnají dlouhé procházky, výborné jídlo i pití. Buje leží jen několik kilometrů od moře a cesta k němu je velmi malebná. Lemují ji vinice, staré olivové háje, středomořská pole s bylinkami i husté dubové a borovicové lesy.


Podobné články: