Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

24. 5. 2016

Proč do Chorvatska na jaře

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější letní destinace, kdy zažívá největší nápor turistů. Proto doporučujeme ho navštívit na jaře. V tomto roční období je zelenéčisté, levné a bez davů lidí.

Proč do Chorvatska na jaře
Proč do Chorvatska na jaře

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější letní destinace. Tato balkánská země oplývá krásnou přírodou, azurovým mořem s nádhernými plážemi, ochotnými lidmi a skvělou středomořskou kuchyní. Největší nápor turistů je v Chorvatsku v letních měsících, proto doporučujeme ho navštívit na jaře. V tomto roční období je zelené, čisté, levné a bez davů lidí.

Zatímco v létě bývají vedra úmorná, jarní teploty jsou mnohem příjemnější. V měsíci květnu se průměrné teploty v Chorvatsku pohybují mezi 17 až 19 °C. Počasí se může mírně lišit v severní a jižní části pobřeží, ale rozdíl je nepatrný. Průměrná květnová teplota v Rijece (na severu) je 17,6 °C, zatímco v Dubrovníku (na jihu) je 18,2 °C. Rozdíl je spíše na ostrovech, kde teplotu nepatrně snižuje okolní moře, které není ještě tolik prohřáté. Jeho teplota bývá od 14 do 20 °C, koncem května často i vyšší.

Jarní měsíce patří v Chovatsku ke srážkově průměrným. Nejspíš vás v době pobytu zvlaží déšť. Ale většinou jsou dny zalité sluncem, které po zimě nabývá pomalu na síle. Pobřeží je navíc chráněno pásem hor Dinárského krasu, které jej spolehlivě chrání před nepříznivými vlivy z vnitrozemí.

Vydáte-li se na dovolenou dřív než obvykle, zjistítě, že Chorvatsko je na jaře úžasné. Patří k nejkrásnějším obdobím a svojí jedinečnou romantickou atmosférou uchvátí každého. Jaro v Chorvatsku vám utkví v paměti po celý život. Nezapomenete na opojné vůně, kterými jaro v této středomořské zemi rozhodně nešetří. Můžete se těšit na barevnou přehlídku kvetoucích exotických rostlin, které vás svou pronikavou vůní omámí. Světle žluté myrthy, keříčky pronikavě vonící modrofialové šalvěje, omračují vůně kvetoucí levandule či úchvatné janovce vám doslova vezmou dech. V kombinaci se všudypřítomnou vůní borovic můžete podlehnout iluzi, že jste v ráji.

Chystáte-li se navštívit památky, můžete si gratulovat a hlavně těšit. Na rozdíl od letních měsíců se vyhnete vedru i davům turistů. Na jaře zde jen výjimečně uslyšíte jiný jazyk než Chorvatštinu. Tento fakt nabízí jedinečnou možnost zažít mnohem blíž místní zvyklosti, kulturu a život zdejších lidí.

Na své si v neposlední řadě přijdou také sportovci a aktivně ladění lidé. Jarní počasí v Chorvatsku je totiž jako stvořené pro zdravotní procházky po pobřeží, horské túry či cyklistické výlety místní přírodou. Na jaře si v Chorvatsku každý najde to své.


Podobné články: