Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

12. 8. 2019

Tip na klidnou dovolenou? Vydejte se na ostrov Vis

Vis je malý středodalmatský ostrov ležící na otevřeném moři. Za dob bývalé Jugoslávie sloužil jako vojenská základna a byl uzavřen pro cizince. Proto i dnes si zachoval své původní kouzlo a krásu ale i zbytky vojenských opevnění. Tento ostrov stojí určitě alespoň za návštěvu.

Tip na klidnou dovolenou? Vydejte se na ostrov Vis
Tip na klidnou dovolenou? Vydejte se na ostrov Vis

Vis je malý středodalmatský ostrov, který se nachází 45 km od pevniny na otevřeném moři a je obklopen je souostrovými. Za dob bývalé Jugoslávie sloužil jako vojenská základna kvůli své strategické poloze a byl uzavřen pro cizince. Zákaz vstupu byl zrušen v roce 1989. Na ostrově proto nastal rozvoj cestovního ruchu až v roce 1990, a tak si ještě zachovává své původní kouzlo a krásu ale i zbytky vojenských opevnění. 

Ostrov Vis má středomořské klima, a protože se nachází na otevřeném moři, minimální teplota je zde vždy o několik stupňů vyšší než na pevnině. Díky svému klimatu je jedním z nejlepších míst v Chorvatsku pro pěstování citrusů. Ostrov Vis je také proslulý vinnou révou. Podle vyprávění ji zde jako první v Dalmácii zasadili staří Řekové. Nejznámější autentické bílé víno je proslulá višská Vugava, kterou můžete ochutnat v četných restauracích a sklípcích na ostrově.

Protože se Vis nachází na otevřeném moři, vanou zde nejsilnější větry v Chorvatsku, které mohou dosáhnout i úroveň hurikánu. Tyto silné větry obvykle vanou mimo hlavní turistickou sezónu, takže byste se neměli znepokojovat. Pokud ale míříte na ostrov Vis mimo hlavní sezónu, nezapomeňte si zjistit předpověď počasí.

Na ostrově leží dvě "hlavní" městečka, Vis a Komiža. Mnoho menších osad se nachází na pobřeží a ve vnitrozemí. Městečko Komiža na západním pobřeží má hezké nábřeží a malebné domky s úzkými uličkami. V minulosti byla Komiža hlavně rybářský přístav. Dnes se v něm nachází Rybářské muzeum. Nad Komiží stojí kostelík, od kterého je hezký pohled na zátoku i vysoké hory zvedající se z moře. Městečko Vis bylo především zemědělským a obchodním centrem. Obě se nacházejí v dobře chráněných zátokách. Mezi oběma je autobusové spojení.

Ostrov Vis můžete prozkoumat tak, že si pronajmete auto, kolo nebo skútr. Je velmi snadné ho objet, protože je poměrně malý. Doporučujeme vám navštívit zajímavé vnitrozemí ostrova, které bývá často opomíjené, přestože zde leží několik starých vesnic. Hlavně prozkoumejte místní pláže a krásnou přírodu. Především na jižním pobřeží ostrova se nachází mnoho malých krásných zátok. Proslulá je zejména úzká, mezi skalami uzavřená zátoka Stiniva s malou oblázkovou pláží v jejím závěru. Další krásné zátoky jsou: Ploče, Vela Travna, Mala Travna, Taleška mala, Taleška vela, Srebrena atd. Na pobřeží najdete také malé turistické osady s prázdninovými domy, které jsou k pronájmu. Na ostrově nejsou žádné kempy, jen pár hotelů. Takže ubytování je k dispozici především v soukromých domech a apartmánech. 

Velkou zajímavostí je nedaleký ostrov Biševo s proslulou Modrou jeskyní. Tato jeskyně je přístupná jen z lodi a v létě je velkou turistickou atrakcí. Nejzajímavější je hra barev, které vytváří světlo pronikající do zatopené jeskyně otvory ve skále. Jeskyně je přístupná i pro jachtaře, ale jenom za klidného moře.


Podobné články: