Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

10. 7. 2018

Tři tipy na výlet v Chorvatsku

Když už se vydáme na dovolenou do Chorvatska, mnoho lidí si rádo projde okolí, navštíví zajímává místa, památky nebo přírodní parkyV Chorvatsku však existuje spousta krásných míst, které bývají opomíjeny a je to škoda. My vám představíme tři krásná místa, která nejsou tolik známá.

Tři tipy na výlet v Chorvatsku
Tři tipy na výlet v Chorvatsku

Když už se vydáme na dovolenou do Chorvatska, mnoho lidí si rádo projde okolí, navštíví zajímává místa, památky nebo přírodní parky. Je to celkem pochopitelné. V Chorvatsku však existuje spousta krásných míst, které bývají opomíjeny a je to škoda. Pokud se vydáte na neobvyklá a ne tolik známá místa, budete mile překvapeni. My vám představíme tři krásná místa, která nejsou tolik známá nebo leží mimo pobřeží. Možná jste je již navštívili nebo o nich slyšeli. Jestli bude v jejich blízkosti, určitě stojí za návštěvu. „Profláknutá“ místa jako krásné zátoky ostrova Hvar, dubrovnické  hradby nebo národní park Plitvice, to všichni znají, ale poznali jste již jejich podobné konkurenty? 

Zavratnica naproti Rabu – zátoka připomínající norské fjordy

Zátoka podobající se norským fjordům, Zavratnica, se nachází naproti ostrova Rab. Dostanete se tam pěšky z obce Jablanac, odkud vyjíždějí trajekty na ostrov Rab. Nejlépe ale uděláte, když poplujete výletní lodí. Jedná se o chráněné území, kam se vybírá symbolické vstupné.
Zavratnica je hluboká asi kilometr a široká jen 50 až 150 metrů, její okolní skály dosahují výšky až 200 metrů. Zátoka nabízí úžasné koupání bez vln v blankytně čistém moři. Nejlepší doba, kdy sem vyrazit je po ránu nebo naopak v podvečer. To zde není tolik turistů a slunce, které je nízko nad obzorem vytváří nad zátokou a na skalách působivou atmosféru. Pokud se ponoříte do vod zátoky, tak dva metry pod hladinou leží nejvýše položené části starého vraku válečné lodi. Ta zde ztroskotala v roce 1944. Aby mohli průzkumníci bádat, tak se musí potápět s přístroji až do hloubky několik desítek metrů. U vás stačí nasadit brýle a šnorchl a můžete pozorovat zbytky lodě z hladiny.

Zátoka Zavratnica je chráněné území, takže zde nečekejte žádný občerstvovací stánek nebo restauraci. Na konci zálivu je posezení a suché WC. Veškeré zásoby si vemte s sebou a odpadky i zbytky si s sebou zase odneste. Možná díky tomu přístupu je zátoka opravdu čistou přírodou.

Zeď ve Stonu

Pokud se budete vyskytovat v okolí poloostrova Pelješac, určitě navštivte zeď stojící v městečku Ston. Jedná se o pozoruhodnou 5,5 km dlouhou zeď, která svého času chránila bohaté stonské saliny. Zeď byla součástí velkého pevnostního systému, který se táhne z městečka Mali Ston. Dominantou pevnostního systému je válcová věž stojící na pobřeží. Za vlády Habsburků se opevnění začalo rozprodávat obyvatelům jako stavební materiál, přesto se podařilo velkou část dochovat. Na jeho stavbě se podílelo mnoho významných evropských stavitelů, kteří zde postavili 40 věží a 7 pevností. V některých úsecích hradeb je možné se projít, tak toho nezapomeňte využít.

Přírodní park Papuk

Papuk najdete ve Slavonii v blízkosti města Požega. K moři je to odtud trochu daleko, ale můžete si zde udělat  třeba třídenní zastávku při cestě na pobřeží. Papuk je největší pohoří ve Slavonii a zároveň patří mezi nejkrásnější přírodní místa v Chorvatsku. Jedná se o chráněný přírodní park a úžasné místo pro rekreaci s krásnými zelenými lesy a horami. Tady můžete jezdit na koni, vyrážet na krásné túry a lézt po skalách. Najdete zde spoustu turistických a naučných cest i tras pro horská kola.


Podobné články: