Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

25. 6. 2019

Jak se připravit na cestu do Chorvatska

Než vyrazíte na vysněnou dovolenou do Chorvatska, bude dobré si projít některé základní kroky, které byste měli udělat, než vyrazíte na cestu. Nastíníme vám nějaké věci, které byste neměli ignorovat.

Jak se připravit na cestu do Chorvatska
Jak se připravit na cestu do Chorvatska

Než vyrazíte na vysněnou dovolenou do Chorvatska, bude dobré si projít některé základní kroky, které byste měli udělat, než vyrazíte na cestu. Nastíníme vám nějaké věci, které byste neměli ignorovat nebo přehlédnout při cestě k moři, abyste po cestě nebyli nemile překvapeni nebo zaskočeni a užili skvělý pobyt.

Automobil

Určitě si nechejte zkontrolovat auto. Základní kontrola kapalin a jejich případné doplnění nebo vyměnění, dále svítící žárovky a brzdy. Potřeba je také myslet na vzorek pneumatik, náhodná kontrola v Rakousku by mohla nemile překvapit pokutou, pokud by byly pneumatiky sjeté. Nesmíte také zapomenout na reflexní vesty pro všechny pasažéry v autě. I pro malé děti (takové malé se prodávají na jízdu na kole).  Další věc je u nás v republice velmi oblíbená autokamera. Tu si v Rakousku odmontujte, zde ji totiž netolerují. Ono to, co platí na našich silnicích, nemusí platit v jiných státech.

Rozhodně po cestě dodržujte rychlost. Rakušané ale i Chorvaté dávají poněkud vyšší pokuty za překročení rychlosti nebo telefonování za jízdy. A pokud pojedete v Chorvatsku mimo dálnici, dávejte si obzvlášť pozor na rychlost. Místní na vás budou troubit a předjíždět, že jedete pomalu, ale nesmíte se nechat unést. Domácím to ve většině případů totiž projde a policie zastaví jen vás.

Doklady a pojištění

Samozřejmost před cestou je zkontrolovat si všechny potřebné doklady. Doklady k autu, pasy (důležitá je platnost) nebo občanské průkazy. Malé děti musí mít také svoje doklady. Buď pas, nebo občanský průkaz, který je o něco levnější a při cestování po Evropě stačí.

Důležitou věcí je pojištění osob a automobilu. V rámci EU máte základní zdravotní pojištění, ale pokud by se náhodou vám nebo vašim blízkým stal úraz nebo by bylo nutné větší ošetření či hospitalizace, je dobré si připlatit za cestovní pojištění po EU. Není to tak finančně náročné a budete mít alespoň klid, že vám nějaká zdravotní komplikace nezruinuje účet v bance. O pojištění auta můžete uvažovat tehdy, pokud svému plechovému miláčku až tak nevěříte. Když si ho necháte pojistit máte jistotu, že vás odtáhnou do nejbližšího autoservisu a tam ho opraví nebo na náklady pojišťovny odtáhnou domů.

Trasa

Pro ty, kteří jedou poprvé nebo si zvolí novou trasou než jsou zvyklí, je dobré si předem nastudovat trasu, vypsat (zanést do navigace) si záchytné body a těch se cestou držet. Dnes již každý používá navigaci, tu si před cestou aktualizujte. V celé EU platí v mobilu česká data, takže použití navigace by mělo být bez problému. I v dnešní přetechnizované době je dobré vzít si s sebou klasickou papírovou mapu. Nikdy nevíte, kdy se technika rozhodne stávkovat. 

Co s sebou do auta

Do auta na cestu si nabalte dostatek pití (i na noc). Nejlepší je čistá neperlivá voda. Řidičům doporučujeme si uvařit do termosky čaj nebo nějaký kofeinový či energetický nápoj. Po cestě jsou čerpací stanice, kde si můžete pití koupit, ale musíte počítat i s tím, že se můžete dlouho zdržet v koloně.

Na jídlo do auta doporučujeme spíš něco lehčího než tradiční český řízek (po tak těžkém jídle se může chtít řidiči spát). Lepší je udělat si doma nějaký sendvič nebo obloženou bulku. Další dobrá věc je krabička, ve které je očištěné a nakrájené ovoce nebo zelenina. Při chroupání v autě nenadrobíte, ovoce nás povzbudí a nasytí zároveň. Doporučujeme jablka, hroznové víno, banán, mrkev nebo okurku. Pro řidiče jsou dobré i mentolové žvýkačky, které osvěží a nedovolí usnout. Pokud vás přepadne hlad a chuť se občerstvit, je dobré někde zastavit a v klidu se najíst. Hlavně řidiči by se neměli rozptylovat jídlem za volantem. A navíc se všichni protáhnete, můžete si i trošku zacvičit, abyste v pohodě dorazili do svého cíle.

Pokud jedete na noc, tak si přibalte dlouhé kalhoty a mikinu nebo svetr a hlavně nějakou deku a malý polštářek. Většina lidí si chcete někde na odpočívadle v noci chvilku oddechnout, a to se pak všechno hodí.


Podobné články: