Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

4. 11. 2019

Jaká byla sezóna 2019 v Chorvatsku?

Máme tu konec turistické sezóny v Chorvatsku pro rok 2019, tak se sluší trochu zrekapitulovat jaká byla. Již vyšly některé statistiky a čísla o tom, jak to celé dopadlo. 

Jaká byla sezóna 2019 v Chorvatsku?
Jaká byla sezóna 2019 v Chorvatsku?

Máme tu konec turistické sezóny v Chorvatsku pro rok 2019, tak se sluší trochu zrekapitulovat jaká byla. Již vyšly některé statistiky a čísla o tom, jak to celé dopadlo. My se podíváme, kolik turistů přijelo do země, které destinace jsou nejnavštěvovanější a zda Chorvatsko opět navýšilo počty návštěvníků.

Údaje jsou od Chorvatského turistického sdružení. Každý návštěvník, který se ubytuje legálně, je ihned zapsán do online databáze příjezdů a odjezdů. Proto jsou přesné údaje, jakou destinaci navštívilo nejvíce turistů, v jakém typu ubytování a jak dlouho se zdrželi.

Ze statistiky vyplynulo, že lidé se nejvíce v letošním roce ubytovali v soukromí, a to dokonce každý druhý turista co přijede do Chorvatska. V kempech se ubytovalo 22% lidí a do hotelu pak zamířilo jen 19% turistů.

Od ledna do začátku září 2019 vzrostl počet zahraničních návštěvníků Chorvatska oproti předchozímu roku o 4,6%. Nejvíce turistů pochází z Německa, poté je následují Slovinci a Rakušáci. U většiny evropských zemí nastal růst, ale z České republiky, Dánska, Maďarska, Nizozemí a Norska je lehký propad návštěvnosti Chorvatska.

Podle celkové turistické návštěvnosti měřené na počty přenocování jsou Rovinj a Dubrovník nejnavštěvovanější města. Přenocovalo ze přes 3 miliony turistů. Do „Top 5“ destinací Chorvatska dále patří Poreč a hned následuje Medulin a Umag jako "TOP 5" destinací. Je zajímavé, že na nejvyšších příčkách se nachází dokonce 4 města na Istrii tj. severní části ChorvatskaDo "TOP 10" nejnavštěvovanějších míst dále patří Split, ostrov Vis, ostrov Mali Lošinj, Crikvenica a Novalja na ostrově Pag.

Zajímá vás, jak jezdí turisté do Chorvatska? Jestli s cestovní kanceláří nebo individuálně? Tak stále skoro ze tří čtvrtin (73%) převládá individuální turistika. Pouze 27% lidí přijelo organizovaně. Lidé prostě vědí, že nepotřebují cestovku, ale stačí jim sednout do auta či letadla a ubytování si sehnat přímo od majitelů apartmánů.

Třeba vás některé z výše zmíněných destinací nadchnou a navštívíte je příští rok při své dovolené v Chorvatsku.


Podobné články: