Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


Chorvatsko zahájilo novou kampaň pro digitální nomády - "Chorvatsko, vaše nová kancelář!"

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Články

Facebook   Google Plus  

Jaká je situace v Chorvatsku, pokud se rozhodne vyjet na dovolenou?

12. 7. 2020 - Chorvatsko-manie.cz

Situace kolem nemoci covid-19 se stále vyvíjí a není tomu jinak ani v Chorvatsku. Proto vám přinášíme nové informace, kdybyste se zde rozhodli strávit letošní dovolenou. Stále patří tato země mezi bezpečné tzv. zelené státy.

Situace kolem nemoci covid-19 se stále vyvíjí a není tomu jinak ani v Chorvatsku. Proto vám přinášíme nové informace o této zemi, kdybyste se zde rozhodli strávit letošní dovolenou.

Chorvatsko hlásí několik dní vzrůstající počet nakažených nemocí covid-19, což se nelíbí místním epidemiologům, a proto od pondělí 13. července zavádí povinnost nosit roušky v obchodech pro všechny (v hromadné dopravě jsou již povinné). Roušky musí mít také personál v restauracích, kavárnách a dalších pohostinských zařízeních. Přesto se Chorvatsko řadí k těm bezpečnějším, tzv. zeleným státům.

Vesnice u Splitu

Ze současné situace také vyplývá, že při cestě na dovolenou do Chorvatska nám Slovinsko ztížilo průjezd zemí. Při vstupu do země požaduje test na covid-19 nebo 14 denní karanténu. Ovšem Češi, kteří míří pouze přes Slovinsko do Chorvatska a chtějí zemí pouze projetnepotřebují žádný test ani karanténu. Celníkům na hranicích stačí příslib, že jedou dál a potvrzení o rezervaci ubytování nebo zájezdu. Na průjezd zemí mají turisté dvanáct hodin.

Jak to vypadá v Chorvatsku? Místa, kde se vyskytuje covid-19 je málo, hlavně hlavní město Záhřeb a také Split. Jinak je situace dobrá. A jak otřásla pandemie s turisty ze zahraničí? Je jich tu o poznání méně. Nejhorší situace s nedostatkem turistů panuje ve Střední a Jižní Dalmácii. Tyto lokality jsou oblíbené mezi Němci, Rakušany, Čechy a Poláky, ale lidé sem nejezdí, protože automobilem jsou to regiony vzdálenější a letecké doprava je omezená. Naopak Istrie, která je blíž, o prvním prázdninovém víkendu, hlásila téměř plno. Situaci zlepšuje i fakt, že zde denně jezdí přímé vlakové spoje až do Rijeky. Z ní pak vyjíždí autobusové spoje do cílových destinací. Od 10. července do 12. září zde bude také jezdit přímá autobusová linka každý pátek z Prahy. Zpáteční spoj pojede z Chorvatska vždy v sobotu. Autobusy budou stavět Zadaru, Biogradu na Moru, Vodici, Šibeniku, Splitu, Omiši, Bašce Vodě a na Makarské.

A co se týká cen za ubytování? Tak ty se budou odvíjet od aktuální poptávky. Například o Istirii je velký zájem, takže ceny jsou zde stejné jako vloni. Zdražit si ubytovatelé nedovolili vzhledem k pandemii. Naopak ve Střední a Jižní Dalmácii jsou ceny nižší. Někteří ubytovatelé poskytují až 40% slevy nebo různé výhody, např. zdarma ubytují děti, přidají polopenzi za cenu ubytování se snídaní, parkování zdarma nebo slunečníky a lehátka zdarma a další.

Jak vypadají ceny v restauracích, kavárnách a stáncích se zmrzlinou? Ceny jsou stejné jako u ubytování. Nezdražilo se, ale také se nezlevnilo, takže zde očekávejte loňské ceny. V méně turisticky navštěvovaných destinacích např. v Dalmácii v malých obcích, mužete očekávat ceny, které budou ochotni zaplatiti i místní obyvatelé. Například kopeček zmrzliny zde bude stát kolem sedmi kun. Naopak na vyhledávaném ostrově Krk jsou ceny deset až dvanáct kun.

Ušetřit lze i na výletech, aquaparky, památky nebo výlety lodí nabízejí mimosezónní vstupné. Například na oblíbených a proslulých Plitvických jezerech mají snížené vstupné místo 300 kun jen 200 kun, protože je poptávka po prohlídce jezer celkem malá.