Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

12. 7. 2020

Jaká je situace v Chorvatsku, pokud se rozhodne vyjet na dovolenou?

Situace kolem nemoci covid-19 se stále vyvíjí a není tomu jinak ani v Chorvatsku. Proto vám přinášíme nové informace, kdybyste se zde rozhodli strávit letošní dovolenou. Stále patří tato země mezi bezpečné tzv. zelené státy.

Jaká je situace v Chorvatsku, pokud se rozhodne vyjet na dovolenou?
Jaká je situace v Chorvatsku, pokud se rozhodne vyjet na dovolenou?

Situace kolem nemoci covid-19 se stále vyvíjí a není tomu jinak ani v Chorvatsku. Proto vám přinášíme nové informace o této zemi, kdybyste se zde rozhodli strávit letošní dovolenou.

Chorvatsko hlásí několik dní vzrůstající počet nakažených nemocí covid-19, což se nelíbí místním epidemiologům, a proto od pondělí 13. července zavádí povinnost nosit roušky v obchodech pro všechny (v hromadné dopravě jsou již povinné). Roušky musí mít také personál v restauracích, kavárnách a dalších pohostinských zařízeních. Přesto se Chorvatsko řadí k těm bezpečnějším, tzv. zeleným státům.

Ze současné situace také vyplývá, že při cestě na dovolenou do Chorvatska nám Slovinsko ztížilo průjezd zemí. Při vstupu do země požaduje test na covid-19 nebo 14 denní karanténu. Ovšem Češi, kteří míří pouze přes Slovinsko do Chorvatska a chtějí zemí pouze projetnepotřebují žádný test ani karanténu. Celníkům na hranicích stačí příslib, že jedou dál a potvrzení o rezervaci ubytování nebo zájezdu. Na průjezd zemí mají turisté dvanáct hodin.

Jak to vypadá v Chorvatsku? Místa, kde se vyskytuje covid-19 je málo, hlavně hlavní město Záhřeb a také Split. Jinak je situace dobrá. A jak otřásla pandemie s turisty ze zahraničí? Je jich tu o poznání méně. Nejhorší situace s nedostatkem turistů panuje ve Střední a Jižní Dalmácii. Tyto lokality jsou oblíbené mezi Němci, Rakušany, Čechy a Poláky, ale lidé sem nejezdí, protože automobilem jsou to regiony vzdálenější a letecké doprava je omezená. Naopak Istrie, která je blíž, o prvním prázdninovém víkendu, hlásila téměř plno. Situaci zlepšuje i fakt, že zde denně jezdí přímé vlakové spoje až do Rijeky. Z ní pak vyjíždí autobusové spoje do cílových destinací. Od 10. července do 12. září zde bude také jezdit přímá autobusová linka každý pátek z Prahy. Zpáteční spoj pojede z Chorvatska vždy v sobotu. Autobusy budou stavět Zadaru, Biogradu na Moru, Vodici, Šibeniku, Splitu, Omiši, Bašce Vodě a na Makarské.

A co se týká cen za ubytování? Tak ty se budou odvíjet od aktuální poptávky. Například o Istirii je velký zájem, takže ceny jsou zde stejné jako vloni. Zdražit si ubytovatelé nedovolili vzhledem k pandemii. Naopak ve Střední a Jižní Dalmácii jsou ceny nižší. Někteří ubytovatelé poskytují až 40% slevy nebo různé výhody, např. zdarma ubytují děti, přidají polopenzi za cenu ubytování se snídaní, parkování zdarma nebo slunečníky a lehátka zdarma a další.

Jak vypadají ceny v restauracích, kavárnách a stáncích se zmrzlinou? Ceny jsou stejné jako u ubytování. Nezdražilo se, ale také se nezlevnilo, takže zde očekávejte loňské ceny. V méně turisticky navštěvovaných destinacích např. v Dalmácii v malých obcích, mužete očekávat ceny, které budou ochotni zaplatiti i místní obyvatelé. Například kopeček zmrzliny zde bude stát kolem sedmi kun. Naopak na vyhledávaném ostrově Krk jsou ceny deset až dvanáct kun.

Ušetřit lze i na výletech, aquaparky, památky nebo výlety lodí nabízejí mimosezónní vstupné. Například na oblíbených a proslulých Plitvických jezerech mají snížené vstupné místo 300 kun jen 200 kun, protože je poptávka po prohlídce jezer celkem malá.


Podobné články: