Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

17. 8. 2020

Jak to vypadá při cestě do Chorvatska?

Situace ohledně koronaviru se mění každý týden. A není tomu jinak ani v případě Chorvatska a transitní země Rakouska. Naši sousedé nedoporučují cestovat na dovolenou na Jadran, ale pro Čechy stále zůstává Chorvatsko bezpečnou zemí.

Jak to vypadá při cestě do Chorvatska?
Jak to vypadá při cestě do Chorvatska?

Situace ohledně koronaviru se mění každý týden. A není tomu jinak ani v případě Chorvatska a transitní země Rakouska. Po vzrůstajícím počtu nakažených covidem-19 minulý týden v Chorvatsku zavedlo Rakousko od pondělí 17. srpna 2020 po příjezdu od Jadranu 14 denní kakranténu nebo je povinnost podstoupit test na covid-19. K šíření nemoci dochází v Chorvatsku zejména na diskotékách a v clubech mezi mladými lidmi. Proto také chorvatští epidemiologové zareagovali ihned a s okamžitou platností musí všechny podniky zavřít o půlnoci. Opatření zatím bude trvat 10 dnů. Pro Čechy se tímto v podstatě nic nemění. Jen pro ty, kteří cestující do Chorvatska přes Rakousko z toho vyplývá, že by v Rakousku neměli dělat během průjezdu žádné přestávky.

 

To ovšem nemění nic na faktu, že Česká republika považuje Chorvatsko stále za bezpečnou zemi. Určitě to bude platit i v případě, že dodržujete doporučená hygienická opatření. To znamená vyhýbat se většímu počtu lidí, v hromadné dopravě cestovat s rouškou a pravidelně si mýt ruce. Turisté se také cítí bezpečněji v menších letoviscích a ubytovaní v apartmánech či menších penzionech.

Pokud se teprve rozmýšlíte, jestli se vydáte na letošní dovolenou do Chorvatska, pak vám přinášíme jedno pozitivum. Je určeno zejména turistům, kteří rádi cestují k Jadranu vlastním automobilem. Letos vás cesta po chorvatských dálních vyjde oproti loňsku levněji. Protože chorvatská vláda potřebuje do země přilákat turisty, tak již v červnu rozhodla, že mýto i trajekty budou za mimisezónní ceny, a to až do 14. září. Dálnice během prázdnin bývají o 10 procent dražší a trajekty až o 20 procent.

Cena mýtného pro osobní automobily na trase mezi Záhřebem a Splitem je 181 kun (640 korun), místo loňských 200 kun (708 korun). Pokud vlastníte ENC přístroj pro placení elektronického mýtného, zaplatíte za tento úsek o 22 procent méně, tedy 141 kun (499 korun). Přejezd přes most na ostrov Krk byl zpoplatněn částkou 35 kun (124 korun), v součanosti se zde turisté dostanou zdarma.

 

 


Podobné články: