Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

31. 10. 2020

Jaká byla turistická sezóna v roce 2020?

Pojďme se společně ohlédnout, jak dopadla letošní sezóna v Chorvatsku. Odhodlali jste se a vyrazili jste v roce 2020 na dovolenou do Chorvatska i přes epidemii covidu-19 nebo jste raději zůstali doma v relativním bezpečí?

Jaká byla turistická sezóna v roce 2020?
Jaká byla turistická sezóna v roce 2020?

Pojďme se společně ohlédnout, jak dopadla letní sezóna v Chorvatsku. Odhodlali jste se a vyrazili jste v roce 2020 na dovolenou do Chorvatska i přes epidemii covidu-19 nebo jste raději zůstali doma v relativním bezpečí? Na jaře patřilo Chorvatsko mezi státy s nejnižším počtem nakažených covidem-19 (v květnu mělo téměř nulový výskyt), a proto se rozhodlo otevřít hranice turistům ze zahraničí z obavy ze špatných hospodářských dopadů. Pro Chorvatsko totiž patří příjem z turismu mezi hlavní pilíř ekonomiky. 

Hodně turistů do Chorvatska letos ani nevyrazilo z hrozby před nemocí covid-19. Také proto, že byly dlouho zavřené hranice a do ciziny se nesmělo cestovat. Sezóna v podstatě začala a "pořádně" se rozjela až na začátku prázdnin. I když první turisté zde už jezdí na konci dubna. Zpočátku léta lidé cestovali na kratší vzdálenosti, nejčastějí na Istrii, aby byli v případě zhoršení koronavirové situce brzy doma. Takže pro mnoho Čechů bylo příjemné zjištění, že vzdálenější destinace např. tolik oblíbenou Makarskou riviéru turisté nevyhledávají. Města a pláže tam byly liduprázdné, restaurace a kavárny poloprázdné. Byla poměrně široká nabídka z různých druhů ubytování, protože lidé rušili na jaře ubytování. Až v průběhu léta se začala situace "stabilizovat" a začala se dávat do "normálu". 

Lidé se samozřejmě chtějí na dovolené bavit a nejlépe bez jakýchkoliv omezení. Ale i zde byla na začátku léta zábava velmi skromná. Chorvaté ani přes léto roušky ve vnitřních prostorech nezrušili, ale postupem sezóny se začala restriktivní omezení uvolňovat. Takže se v Chorvatsku začaly otevírat bary a restaurace s vnitřními prostory, diskotéky, noční kluby a další druhy zábav. Zde se také začala nákaza covidu-19 opět rozšiřovat nejen v místních lokalitách, ale také turisté ji dovezli zpět domů, tedy do zahraničí. Proto se Chorvatsko na konci prázdnin stalo spouštěčem tzv. "druhé koronavirové vlny". Již o prázdninách se v některých sousedních zemí dostalo na seznam "zakázaných" zemí, kam se nemá cestovat. Chorvatští představitelé si toho byli plně vědomi, buď přilákají turisty (tedy peníze) do země, nebo hrozí ekonomický kolaps.

Pokud jste se tedy o prázdninách vydali na dovolenou do Chorvatska, tak jste si určitě pochvalovali hladký průjezd až na místo. Tam, kde jsou obvykle dlouhé kolony, byl letos autem snadý průjezd. I za mýtné na chorvatských dálnicích jste ušitřili. Protože poplatky za dálnice byly za mimosezónní ceny. Tak a teď se pojďme podívat, kolik Čechů letos vycestovalo do Chorvatska. V červnu se na dovolenou vydalo 63 000 lidí, v červenci to bylo 100 000 a  do konce srpna to zvládlo 111 000 Čechů. I když čísla vypadají poměrně vysoká, je to ale propad v návštěvnosti o 6% než to bylo v loňském roce.


Podobné články: