Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

20. 10. 2021

Jaká byla turistická sezóna v roce 2021?

Letošní turistická sezóna byla také poznamenána covidem. Někteří lidé raději zůstali tak jako vloni v tuzemsku a podpořili českou ekonomiku, jiní opět vycestovali do zahraničí. Mezi nejoblíbenější zahraniční turistické destinace se opět zařadilo vedle Řecka, Itálie i Chorvatsko. Na počátku letní sezóny epidemiologická situace nevypadala tak přívětivě, ale všichni si již přivykli, že musí absolvoval PCR nebo antigenní testy či očkování a vyplnit cestovatelský formulář, a tak se hranice pro zahraniční turisty otevřely.

Jaká byla turistická sezóna v roce 2021?
Jaká byla turistická sezóna v roce 2021?

Podle Chorvatského turistického sdružení (Hrvatska turistička zajednica) se podařilo nastartovat letošní turistickou sezónu velmi dobře oproti loňskému roku, i když to před hlavní sezónou moc přívětivě nevypadlo (z důvodu epidemie covidu). Chorvatsko navštívili lidé ze 70 zemí světa. Do konce srpna se podle statistiky učinilo v zemi přes 55 milionů noclehů, z toho připadlo na zahraniční turisty více než 46 milionů noclehů. Podle ministryně cestovního ruchu Nikoliny Brnjacové se příjmy do konce srpna vyšplhaly na 90 % úrovně z roku 2019.

Nejpočetnějšími návštěvníky Chorvatska byli Němci, kterých do země přicestovalo 2,1 milionu, což činí přes 16 milionů noclehů. Po nich následují domácí Chorvaté, kterých se na pobřeží protočilo 1,7 milionu s 10,1 miliony noclehů a na třetím místě figurují Slovinci se 7,9 miliony noclehy. My, Češi, jsme se umístili až na šestém místě s 4,5 miliony noclehů, předskočili nás Poláci (5,7 milionu noclehů) a Rakušané (4,8 milionu noclehů).

Rychlý a vysoký počet turistů přinesl do chorvatské státní kasy peníze, ale zdejší restauratéři a hoteliéři se potýkali s odlivem pracovních sil, který nastal vloni a lidé se do turismu letos zpět nevrátili. V nejdůležitější letní sezóně scházeli číšníci, kuchaři, recepční, pokojské i uklízečky.

Proč bylo málo pracovníků v cestovním ruchu? Místní média uváděly tyto důvody. Pro mladé Chorvaty je práce v turismu velmi náročná (pouze sezónní) a dostává se za ni poměrně nízká mzda a také není pro ně dostatečně atraktivní jako pro starší generaci. Protože je Chorvatsko již osm let v EU, je pro mladé mnohem snadnější přístup k atraktivnější práci v jiných evropských státech.


Podobné články: