Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

2. 1. 2022

Slovinsko zavedlo elektronickou dálniční známku

Už i Slovinci se dočkali elektronické dálniční známky od roku 2022, takže na klasické nalepovací známky již můžete zapomenout. Pro toho, kdo pojede přes Slovinsko do Chorvatska k moři bude cesta o trochu pohodlnější, známku si totiž můžete zakoupit od února 2022 on-line z domu na oficiálních stránkách slovinského ředitelství dálnic www.evinjeta.dars.si. Dále si známku můžete zakoupit na hraničních přechodech, čerpacích stanicích, poštách nebo trafikách. Slovinská dálniční známka je nepřenosná, je vázána na registrační značku vozidla.

Slovinsko zavedlo elektronickou dálniční známku
Slovinsko zavedlo elektronickou dálniční známku

Již od hranic jsou slovinské dálnice zpoplatněny. Za jízdu po slovinské dálnici bez platné známky hrozí pokuta od 300 do 800 €, kontroly bývají časté a za hranicemi pravidelné.

Slovinské dálniční známky jsou časově omezeny na sedmidenní, měsíční a roční. V každém případě platí, že platnost délky známky je od data nákupu buď sedm dní, měsíc nebo rok. Např. koupíme-li sedmidenní dálniční známku 1. června, platí do 7. června do 23:59 hodin. Takže pokud pojedete do Chorvatska na dovolenou od soboty do soboty, budete si muset pořídit dvě týdenní známky nebo jednu měsíční. Ceny slovinských dálničních známek zůstávají stejné jako vloni.

Od Nového roku je možné si zakoupit pouze roční známku pro automobily a půlroční pro motocykly, ale od února 2022 již budou v prodeji týdenní a měsíční varianty. Do konce ledna si ještě musí řidiči pořídit nalepovací známky.

Slovinské dálniční známky se rozdělují do tří cenových kategorií. První je: motorky a jednostopá vozidla, druhá: osobní vozidla a obytná vozidla (karavany) včetně vleků a poslední třetí: vozidla s výškou nad 1,3 m (tzv. dodávky).

Kategorie 1: motocykly a jednostopá vozidla
  • roční: 55 €
  • půlroční: 30 €
  • 7 denní: 7,50 €
 Kategorie 2A: osobní vozidla, karavany a obytné vozy včetně vleku
  • roční: 110 €
  • měsíční: 30 €
  • 7 denní: 15 €
Kategorie 2B:  dodávky s výškou nad 1,30 m
  • roční: 220 €
  • měsíční: 60 €
  • 7 denní: 30 €

Podobné články: