Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

20. 3. 2022

Na Velikonoce do Záhřebu

Blíží se svátky jara - Velikonoce, s tím je spojené také pár dnů volna. Pokud je nechcete strávit doma, tak můžete vyrazit na prodloužený víkend do Chorvatska. Počasí zde bude příjemně teplé, lidí málo a o nové zážitky nebudete mít nouzi. Velikonoční svátky jsou v Chorvatsku podobné jako u nás. Navštěvují se kostely, dodržují se místní tradice a jí se dobré jídlo.

Na Velikonoce do Záhřebu
Na Velikonoce do Záhřebu

Začít můžete tradiční prohlídkou města Záhřebu a jeho historického centra. Město je rozděleno na Horní a Dolní. Horní leží v severní části Záhřebu. Mezi jeho nejkrásnější památky patří kostel sv. Marka ze 13. století. V jeho sousedství stojí Bánský dvůr, který je sídlem chorvatské vlády, z druhé strany stojí budova parlamentu. Nedaleko odtud se nachází věž Lotrščak, z níž je nádherný výhled na historické jádro Záhřebu. K věži se můžete vydat pěšky nebo se svézt lanovkou. V oblasti Kaptolu najdete zajímavou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, sv. Štěpána a sv. Ladislavana jejíž realizaci se pracovali také pražští stavitelé.

Pokud se zajímáte o muzea, tak můžete navštívit některé z těch zdejších. Např. Městské muzeum Záhřebu, Přírodovědné muzeum nebo Muzeum mučicích nástrojů. Zajímovostí je Muzeum rozbitých vztahů (Museum of broken relationships).

Jižně od Horního města leží Dolní. Jeho předností je jeho "zelenost". Známé je jako Zelená podkova, protože se zde nachází velký komplex parků, na které navazuje botanická zahrada. V Dolním městě najdeme kapli Ranjeni Isus s krásnými vitrážemi s ukřižovaným Ježíšem a s výjevem z Getsemanské zahrady. Zajímavou budovou je také chorvatské Národní divadlo.

Před katedrálou na Kaptolu se během Velikonoc koná výstava kraslic, jedná se o obrovské, ručně malované kraslice, které jsou namalovány ve stylu chorvatského naivního umění. Zajímavou akci pořádá záhřebská zoologická zahrada - velikonoční snídani pro živočichy, kteří se živí vejci. Na Velikonoční pondělí dostanou zvířata k jídlu opravdová vejce nebo papírová s jídlem uvnitř. Na Jelačićově náměstí se pořádají tradiční velikonoční trhy. Jsou zde postaveny malé domky a stánky, které prodávají velikonoční suvenýry, dekorace a gastronomické speciality.

Pokud budete chtít načerpat trochu záhřebského nákupního ruchu, vydejte se na Trg Europe. Nejproslulejší mezi místními je třída Ilica, která je považována za nejživější a nejdůležitější ulici ve městě. Nachází se zde hodně restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat dobrý oběd nebo kávu s něčím sladkým.


Podobné články: