Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

19. 5. 2022

Chorvatsko vstoupí do eurozóny

Jste zvyklí, že na dovolené v Chorvatsku platíte v obchodech kunami? Ještě letos jimi v obchodech zaplatíte, ale od příštího roku 2023 vstoupí Chorvatsko do eurozóny.

Chorvatsko vstoupí do eurozóny
Chorvatsko vstoupí do eurozóny

Jste zvyklí, že na dovolené v Chorvatsku platíte v obchodech kunami? Ještě letos jimi v obchodech zaplatíte, ale od příštího roku vstoupí Chorvatsko do eurozóny a tradiční chorvatské platidlo kuna zanikne. Takže na letošní dovolené utraťte všechny kuny, které si do země poveze, příští rok 2023 budou totiž propadlé.

Vstup Chorvatska do eurozóny proběhne 1. ledna 2023, ještě prvních čtrnáct dní budou platit jak kuny, tak eura. Pak Chorvatsko přejde výhradně na euro. Asi od sprna letošního roku, budou obchodníci uvádět "tzv. dvojí ceny", to znamená, že částaka bude uvedená jak v kunách, tak v eurech. Tento trend bude trvat zhruba rok než si místní zvyknou a nebudou muset ceny přepočítávat.

Chorvaté si na zadní stranu eurových mincí vybraly následující motivy. Jedním z nich je slavný místní rodák, vynálezce, Nikola Tesla, mapa Chorvatska v pozadí s typickou šachovnicí, vyobrazení písma hlaholice a samozřejmě nebude chybět zvířátko kuna, jakožto odkaz na první samostatné chorvatské platidlo.


Podobné články: