Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

15. 7. 2022

Aktivní dovolená v Chorvatsku

Chtěli byste zažít na letošní dovolené v Chrovatsku trošku změnu? Pokud máte chuť můžete vyzkoušet některé neobvyklé sporty. Na mysli máme dokonce adrenalinové sporty, při kterých poznáte Chorvatsko jinak a zažijete nevšední zážitky, na které bude celý život vzpomínat.

Aktivní dovolená v Chorvatsku
Aktivní dovolená v Chorvatsku

Chtěli byste zažít na letošní dovolené v Chrovatsku trošku změnu? Pouze místo ležení na pláži, plavání a dovádění s dětmi v moři, můžete zažít i něco jiného. Pokud máte chuť můžete vyzkoušet některé druhy sportů. Můžete si zde půjčit kolo a vyrazit na projížďku po okolí, ale my myslíme zajímavější druhy sportů dokonce i adrenalinové, při kterých poznáte Chorvatsko jinak a zažijete nevšední zážitky, na které bude celý život vzpomínat.

Možná byste nevěřili, ale i Chorvatsku je možná turistika. S ohledem na jeho nadmořskou výšku je jeho prozkoumávání vhodné i pro začátečníky. Při takovém pěším výletě poznáte okolí i shora a ocení to i vaše tělo. Chorvatská pohoří mají nižší nadmořskou výšku než 2 000 metrů, a proto jsou pro turisty lehce přístupná a také překvapí svou rozmanitostí. Některé vrcholky jsou pokryté lesním porostem, jiné jsou zcela holé - kamenité, ale ze všech jsou zajímavé a krásné výhledy do okolí.

Mezi oblíbené turistické cíle patří pohoří Velebit, ve kterém se nachází skalní věže a krasové oblasti. Návštěvníci by neměli opomenout soutěsky v Národním parku Paklenica. Součástí NP je Velká a Malá Paklenica. Ve Velké Paklenici se nachází 175 km dlouhý kaňon, na jehož východní straně je strmá skála Anića kuk vysoká 400 metrů, která slouží jako horolezecká stěna. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, musíte mít svoji výbavu a povolení parku. Na její protější straně je další horolezecká stěna Ćuk, která je vhodná pro začátečníky.  Zajímavé jsou také stezky v pohoří Biokovo, nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je hora Svatý Jure (1762 m.n.m.), kam se můžete dostat na kole nebo autem. Za zmínku určitě stojí hora Kozjak kousek od Splitu nebo Vidova Gora na ostrově Brač

Pokud netoužíte po "vysokohorské" turistice a upřednostňujete procházky, tak Makarská riviéra nabízí pobřežní stezku Lungo mare. Ta vede z Brely přes Bašku Vodu, Makarskou až do Podgory. Cesta se line podél pobřeží, v dostatečné vzdálenosti od magistrály, takže vás automobily neruší. Po cestě se můžete kochat krásnými přírodními scenériemi a výhledy na moře.

Máte rádi adrenalinové zážitky? I Chorvatsko nabízí takový prožitek ve formě bungee jumpingu. Nebojte se nejedná se o seskok na vlastní pěst, i zde najdete agentury, které takovéto zážitky zprostředkovávají. V Chorvatsku se skáče obvykle z mostů. Nejvyhledávanějšími jsou mosty Maslenički v Severní Dalmácii a Šibenski ve Střední Dalmácii. Maslenički most se nachází v obci Maslenica cca 30 km od Zadaru, je vysoký 55 metrů, což z něho dělá nejvyšší seskok v Chorvatsku. Seskok si můžete zařídit v agentuře Izazov tours a stojí 500 kun. K Šibenickému mostu budete muset docestovat cca 4 km od města Šibenik a tento seskok bude z výšky 40 metrů. Zdejší zážitek vyjde na 320 kun.

A budeme pokračovat v adrenalinovém dobrodružství, i když trošku menším. Můžete se rozhodnout pro dobrodružství na raftech či kajaku. Mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější řeky patří Cetina, Zrmanja a Dobra. Řeka Cetina protéká městem Omiš, které leží ve Střední Dalmácii. Trasa sjíždění řeky Cetiny začíná šestnáct kilometrů proti proudu řeky v Penšići a obvykle končí u restaurace Radmanove Mlinice, trasa je dlouhá cca 6 km. Součástí výletu bývá koupání v řece, pokud není rozbouřená. Kromě raftu můžete řeku také sjíždět na kajacíchkanoích či vorechCeny se obvykle pohybují kolem 250 – 300 kun za osobu.  Na západoistrijském pobřeží  nedaleko města Novigrad leží v  horním toku řeky Zrmanja vesnice Kaštel Žegarski, odtud se můžete vydat na projížďku raftem dlouhou asi deset kilometrů. Rafting organizují cestovní kanceláře v Novigradu.


Podobné články: