Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Pula

Největším istrijským městem je Pula, která má 65 tisíc obyvatel. Je hospodářským a kulturním centrem poloostrova. Dále je významným obchodním a vojenským přístavem ležícím v chránění zátoce Istrijského poloostrova, ve které jsou i menší ostrůvky jako Uljanik, Sveti Andrija a Sveta Katarina. Nachází se zde důležitá průmyslová odvětví jako je textilnictví, sklárenství a loděnice. Pula patří k důležitým chorvatským dopravním uzlům. Je zde letiště, vytížená železniční trať a křižovatka silnic, které spojují pobřeží se středem Istrie a Pulu s Rijekou. Významný je i osobní přístav, ze kterého vyjíždí lodě do Benátek.

Kvůli krásným památkám sem turisté podnikají výlety i ze vzdálenějších letovisek. Ve městě je totiž řada snadno přístupných římských a středověkých památek. Mezi nimi vyniká dobře zachovaný amfiteátr, který zde postavili Římané.

Pula s amfiteátrem

Pokud se rozhodnente v Pule strávit svoji dovolenou, tak bude vyhovovat zejména sportovně založeným jedincům a těm, kteří se rádi baví. Když vás přestane bavit slunění na pláži a místní památky, vydejte se na procházku do zdejšího rušného přístavu, kde uvidíte vysoké jeřáby a obrovské nákladní lodě. Díky tomu poznáte každodenní život místních obyvatel.

Pula patří k významným a velkým turistickým střediskám na Istrii. V samotném městě není žádné nábřeží, kde by se dalo koupat. Proto se budete muset vydat jižním a jihozápadním směrem (Veruda, Verudela, Zlatne stijene) od centra nebo severozápadně (Puntižela). V těchto částech jsou postaveny také velké hotelové komlexy. V dnešní době jsou buď nové, nebo zrekonstruované. Nemusíte se obávat, že budete odříznuti od městské zábavy, protože do města jezdí autobusy.

Historie

Založení Puly se váže na starou řeckou pověst. Podle ní založili město Kolchiďané, kteří pronásledovali Argonauty. Ti měli ukradnout Zlaté rouno. Skutečnost je ale jiná. První zmínka o Pule je z roku 177 před naším letopočtem, kdy zde byla ilyrská osada. Rozvoj osady nastal až po příchodu Římanů a stala se významným obchodním a dopravním centrem. Začaly zde růst chrámy, divadla, domy, vítězné oblouky a hradby, které byly symboly bohatého města. Pula tehdy byla totiž jedním z nejdůležitějších center římské říše. Za vlády císaře Augusta byla na tomto území kolonie Colonia Iulia Pollentia Herculanea. Město pod nadvládou Benátek zasáhly morové epidemie a další přírodní katastrofy. Tím pádem došlo k jeho velkému úpadku. Počet obyvatel se pohyboval pouze kolem tří set. Naopak rozvoj Puly nastal, když přešla pod správu Rakouska. Stala se tak nejdůležitějším válečným přístavem této mnohonárodnostní říše. Po první světové válce byla v rámci válečných reparací přiřazena k Itálii. V roce 1947 se stala součástí nově vzniklé Jugoslávie.

Pula

Památky

V Pule se náchází také mnoho historických památek. Většina z nich pochází ze starověku a některé jsou středověké. Dominantou města je amfiteátr, zvaný aréna. Byl postaven v 1. století našeho letopočtu. Je přirovnáván k římskému koloseu a na světě je pátou nejzachovalejší stavbou tohoto druhu. Ve své největší slávě pojal až 22 tisíc diváků. Když město dobyli Benátčané, tak amfiteátr zničili a jeho kamenné kvádry používali jako stavební materiál pro své paláce a městské budovy v Benátkách. V současnosti v aréně během letní sezóny probíhají různé festivaly a kulturní akce. V jeho podzemí se nachází muzeum věnované historii pěstování olivovníků a jejich zpracování. Některé exponáty pochází dokonce z římského období.

Když od amfiteátru půjdete jižním směrem, dostanete se do centra Puly. Leží na menší kopci, který svým tvarem připomíná pyramidu. Na vrcholu stojí hvězdicovitá benátská pevnost. Kolem středu města se nalézají všechny nejznámnější památky. Z hlavní městské ulice Giardini se dostanete do ulice Via Sergia, která vede do starších částí. Projdete pod Vítězným obloukem rodiny Sergiů. Ten si zde nechala postavit Salvia Postuma Sergia v roce 30 před naším letopočtem jako svůj pomník a také svých příbuzných. Na jeho druhé straně je vytesaný nápis, který oslavuje slávu rodiny (Salviin manžel vedl legii v bitvě u Actia v roce 31 před naším letopočtem).

Pula - pevnost

Pokud se vydáte západním směrem z ulice Via Sergia, dojdete na otevřené prostranství, kde jsou další dvě významné památky. Jednou z nich je byzantská kaple svaté Panny Marie Nádherné. Kaple je pouze zbytek monumentálního kostela, který tu zůstal. Pamětníci stavbu přirovnávají k Eufraziově bazilice v Poreči. Přes léto se její prostor využívá jako umělecká galerie. Pouze pár metrů severně od kaple u jednoho z místní obytných domů najdete skvěle zachovanou podlahovou mozaiku z 2. století. Objevena byla až během 2. světové války a v posledních letech byla také zrenovována.

Na západní straně ulice Via Sergia vedou schody do kopce. Pokud se po nich vydáte, tak se dostanente do ulice Balde Lupetine, kde se nachází strohý františkánský kostel ze 13. století. V jeho křížové chodbě sídlí muzeum. Jsou v něm vystavené kamenné předměty z římské doby až po pozdní středověk.

Na původním římském fóru končí ulice Via Sergia, kde se dnes nachází hlavní pulské náměstí. V jeho odlehlejší části stojí Augustův chrám postavený v letech 2. až 14. století našeho letopočtu. Stále je považován za jeden z nejkrásnějších tehdejších chrámů postavených mimo území Itálie. V jeho prosterech se nachází stálá expozice římských památek, které se kdy našli v Pule a jejím okolí. Vedle něho stojí bývalý Dianin chrám, který prošel během 13. století rozsáhlou přestavbou. Dnes je zde radnice.

Pula - amfiteátr

Severovýchodní ulice od fóra vede k další velké katedrále, svaté Panny Marie. Zvenčí má jednoduchou renesanční výzdobu, ale její interiér je směsicí různých architektonických stylů. Základem byl římský chrám, který byl v 6. století přestavěn na románskou baziliku. Interiér katedrály je velice působivý. Strany chrámové lodi jsou lemovány honosnými sloupy s ozdobnými hlavicemi ze 6. století. Před hlavním oltářem je stále původní podlahová mozaika. Z mramorového sarkofágu ze 3. století byl vytvořen zdejší oltář, ve kterém je pohřben maďarský král Šalamoun vládnoucí v 11. století.

Dovolená v Pule

Pokud si chcete užít zdejší moře a nechcete se celou dovolenou kochat památkama, ubytujete v jedné z pulských dovolenkových aglomerací. Jihozápadním směrem leží lokalita Zlatne stijene, kde se nalézají dražší hotelová městečka jako: Veruda, Verudela a Horizont. V oblasti jsou i dva mládežnické hostely a kempy. Další hotelová aglomerace se nachází severozápadně od centra a jmenuje se Puntižela. Samozřejmostí je i široká nabídka ubytování v soukromých apartmánech. Především na předměstí Puly jsou postavené nové prázdninové vilky a domky.

Místní pobřeží je velmi členité, proto jsou pláže vytvořeny ze skalních a betonových plat, doplněné kamenitými a šterkovitými plážemi. Narozdíl od jiných chorvatských destinací, je zde málo borovicových hájů a jsou často prořídlé. Přesto si tři pláže, Ambrela, Brioni a Histria, vysloužily ocenění, tzv. Modrou vlajku.

Pula - domy

Vyžití v Pule budou mít i sportovně založení jedinci. Město má dobré podmínky hlavně pro vodní sporty jako je potápění, vodní lyžování a jachting. V kempu Stoja je škola sportovního potápění a jachtařská škola Jahting Club Vega. Pokud byste měli zájem, zeptejte se v recepcích místních hotelů, kde vám poskytnou bližsí informace. V aglomeracích jsou také tenisové kurty, golfové, fotbalové nebo volejbalové hřiště. Můžete si zde zahrát i squash, bowling, košíkovou a minigolf. Hotely jsou vybaveny také fitnesscentry, venkovními a vnitřními bazény. Do Puly si také vemte kolo, protože v celé Istrii jsou dlouhé kilometry cyklistických stezek. Pokud jste milovníci koní, tak třináct kilometrů od Puly je obec Ližnjan s hřebčincem a jezdeckou školou.

Město nabízí také bohatý zábavní program během letní sezóny. Na své si zde přijdou milovníci klasické i populární hudby. Nejčastějším dějištěm těchto koncertů bývá amfiteátr kvůli jeho neopakovatelné a jedinečné atmosféře. Dále se zde pořádají nejrůznější trhy, které nabízí typické istrijské produkty, od jídla přes suvenýry až po řemeslné výrobyky. Na ulicích můžete narazit i na taneční vystoupení, hapeningy, tématiské večery nebo plesy. Samozřejmostí je i noční vyžití, kdy jsou v provozu hudební kluby, např. Uljanik nebo Monte Paradiso, velké množství diskoték a nočních podniků. Pokud se vám nebude chtít opustit hotelový komplex, tak i tam jsou různé zábavné a animační programy po celý den až do noci.

Největšími akcemi roku bývají Pulský filmový festival a IstriaEtnoJazz. Filmový festival se koná již od roku 1953 v místní amfiteátru na začátku srpna. V dřívějších dobách býval slavnější. Navštívili ho například i známé světové hvězdy jako Sophia Loren, Gina Lollobrigida nebo Elizabeth Taylor. V současné době hledá festival svoji tvář, protože se po válce v 90. letech situace na místním filmovém trhu změnila. V produkci nyní převládají nízkorozpočové snímky. Další pořádanou akcí na konci června a na začátku července je IstriaEtnoJazz, který se snaží smazat hranice mezi tradiční a současnou populární hudbou.